Cumhurbaşkanı Erdoğan France 24'e konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan France 24'e konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan France 24 kanalına da özel bir röportaj verdi. Erdoğan o röportajda da tansiyonu düşürebilecek açıklamalarda bulundu. Rus lider Putin'i aradım ama cevap vermedi dedi, Rus uçağı olduğunu bilseydik farklı davranırdık diye de ekledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan France 24 televizyonuna açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Birbirimizle konuşmak zorundayız, ne olduğunu anlamalıyız, Olaydan sonra Sayın Putin'i aradım şu saate kadar maalesef bana dönmedi" dedi.

France 24 televizyonu açıklamaları şu şekilde verdi:

“Bir Rus savaş uçağının Türkiye tarafından düşürülmesinden bu yana iki ülke diplomatik olarak 'soğuk' bir süreç yaşıyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ortalığı sakinleştirmek istiyor. Ankara ve Moskova ciddi bir diplomatik kriz yaşarken France 24 televizyonuna verdiği demeçte Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rusya'ya barış eli uzattı.

 "RUS UÇAĞI OLDUĞUNU BİLSEYDİK DEĞİŞİK DAVRANABİLİRDİK"

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanlığı külliyesinde verilen röportajda Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Rusya ile gerginlik istemiyoruz' dedi. Yaşanan olayın bir "Casus Belli" olmadığını France 24 kameralarına söyleyen Recep Tayyip Erdoğan bu olaydan ötürü özür dilemedi. Türkiye Cumhurbaşkanına göre Türk ordusu memleketin hava sahasını korumak ile görevli, bu görevini de hava sahasına giren uçağı düşürerek yerine getirdi, olayın gerçekleştirildiği sırada uçağın kimliğinin belli olmadığını, bir Rus uçağı olduğunu bilinmesi durumunda değişik davranabileceklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, uçağın Türk hava sahasını 5 dakika boyunca ve yapılan tüm uyarılara rağmen ihlal ettiğini söyledi. Erdoğan, “Elimizde tüm radar döneleri ve ses kayıtları var, Ruslar bu döneleri incelemeli, gerçek olmayan deklarasyonları kabul etmemiz mümkün değil" dedi.

Rusya'daki Türk Büyükelçiliğinin önünde yaşanan olayların kendisini üzdüğünü söyleyen Recep Tayyip Erdoğan, “Böyle olayların Ankara'daki Rus Büyükelçiliği önünde olmasına asla müsaade etmeyiz" diye konuştu.

"Türkiye'ye hakarettir"

“Türkiye IŞİD ve teröristlere karşı toleranslı davranıyor" ifadelerine üzüldüğünü söyleyen Recep Tayyip Erdoğan "Bu Türkiye'ye hakarettir" dedi.
Rusların ve Türklerin bu konudaki görüşlerinin birbirinin aksi olduğunu ifade eden France 24 televizyonu Rusya'nın Başer Esad yönetiminin arkasında durduğunu oysa Türkiye'nin Esad'ın gitmesi için uğraştığını yazdı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Erdoğan röportajda "Kimse sınırlarımızın IŞİD'e açık olduğunu söyleyemez" dedi. Erdoğan "Rusya ve İran Esad rejimini destekliyorlar, DAESH ile uluslararası koalisyon savaşıyor" diye konuştu. Erdoğan, Türkiye'nin içindeki ve dışındaki tüm terörist odakları ile savaşacaklarını vurguladı.

Lavrov'dan cevap: Erdoğan'dan Putin'e telefon gelmedi''

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, "Olaydan sonra Putin'i aradım, telefona cevap vermedi" sözlerine Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov cevap verdi. Yaptığı son açıklamada "Erdoğan'dan Putin'e telefon gelmedi" dedi.