Danimarka'da imama vaaz soruşturması

Danimarka'da imama vaaz soruşturması

Danimarka'nın Århus kenti Grimhöj Camisi imamı Abu Bilal hakkında verdiği vaazda kocalarına sadık olmayan kadınların şeriat kanunlarına göre taşlanarak ya da kırbaçlanarak öldürülmesi gerektiğini söylediği gerekçesiyle polis soruşturması başlatıldı. 

Danimarka  Tv2 televizyon kanalının gizli kamera ile kayda aldığı konuşmasında Abu Bilal'in  "İslama sırt çeviren müslümanların da öldürülmesi gerektiğini" söylediği iddia edildi.


Danimarka Entegrasyon ve Yabancılar Bakanı Inger Støjberg olayla ilgili Danimarka Ritzau Ajansına verdiği demeçte bu tür vaaz veren insanların Danimarka'ya ait olamayacağını, bunların, genç insanların İslami inanışlarını çok aşırı İslam'a yönlendirdiğini söyledi.


Entegrasyon ve Yabancılar Bakanı Inger Støjberg, Östjylland polisinin cami imamının vaazı ile cezai bir suç işleyip işlemediği hakkında soruşturma başlatmasını da memnunlukla karşıladığını belirtti. Cami imamı Abu Bilal'in Alman Gazetelerinde yer bulan 2014 yılında verdiği bir Cuma vaazında Yahudilerin öldürülmesi çağrısı yapması da Danimarkalı politikacılar arasında hoşnutsuzluk yaratmıştı.


Danimarka'nın muhafazakar Halk Partisi entegrasyondan sorumlu sözcüsü Naser Khader de Grimhöj Camisi'nin kapatılması gerektiğini savundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS