Davutoğlu, Ban Ki-Mun ile görüştü

Davutoğlu, Ban Ki-Mun ile görüştü

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) 70. dönem Genel Kurul çalışmaları için geldiği New York’ta BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun ile görüştü.

BM tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre Ban, görüşmede Davutoğlu’na Türkiye’de yaşanan terör olaylarından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.


Davutoğlu'ndan New York'ta önemli açıklamalar


Obama, Putin'i 'es' geçti


Ban ile Davutoğlu görüşmesinde Suriye ile Irak’taki mevcut durum, IŞİD'in oluşturduğu tehdide karşı alınabilecek uluslararası çaba ve çatışma bölgelerinde siyasi çözüm imkanları ele alındı.


Ban'ın, görüşmede Türkiye’nin Suriye’den gelen mültecilere göstermiş olduğu cömert ev sahipliğinden dolayı ‘içtenlikle’ teşekkür ettiği ifade edildi.


Tarafların görüşmede Kıbrıs sorununa da değindiği, Türkiye’nin Kıbrıs’ta kapsamlı bir çözüm sürecine destek verdiği belirtildi. Ban ile Davutoğlu'nun Ortadoğu'da barış süreci, Kudüs’te yaşanan gerginliğin düşürülmesi konularını ele aldıkları da kaydedildi.


Görüşmede ayrıca alarm durumunda olan Yemen'deki çatışmalar ve İstanbul'da önümüzdeki yıl yapılacak olan Dünya İnsani Yardım Zirvesi hazırlıkları konusunda fikir alışverişinde bulunulduğu da belirtildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS