Davutoğlu: "IŞİD'e müdahale için Musul'dayız"

Davutoğlu: "IŞİD'e müdahale için Musul'dayız"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türk Hava Yolları ve Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'nın katkılarıyla Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Kıdemli Danışmanı Cüneyd Zapsu tarafından verilen akşam yemeğinde konuştu.

Başbakan Davutoğlu, "Basın özgürlüğü konusunda herhangi bir engelleme, sınırlama söz konusu değil. Bazı tutuklamalarla ilgili gelişmeleri yamkkından izliyoruz. 17 kişinin hiçbiri gazetecilik faaliyetlerinden dolayı tutuklu değil. Demokratikleşme ve reformlardan vazgeçmeyeceğiz. Türkiye bölgesinde istikrar adası olmaya devam edecek" diye konuştu.


"PARLAMENTODA HERŞEY KONUŞULABİLİR ANCAK KİMSE DEFACTO BİR SİSTEM ORTAYA KOYDUĞUNU SÖYLEYEMEZ"


Başbakan Davutoğlu, terör örgütlerine yönelik süren operasyonlara dair bir soruya, "Bizler her türlü eleştiriye açığız. Türkiye'de hayatın katı şekilde engellendiği gibi bir propaganda ortaya konuluyor. Sizleri Türkiye'ye davet ediyorum. Paris saldırısı sonrası ordu göreve çağırıldı. Her hangi bir yer terör örgütü tarafından saldırıya uğruyorsa orada kamu düzeni sağlanmalıdır. Cizre'de hastaneye atılan roketler söz konusu. Hukuk üstünlüğü, kamu düzeni ön koşuldur. Hiçbir ülke böyle bir terör hareketini kabul edemez. Bölgenin yüzde 1 ölçeği bile değil bunların yaşandığı alan. Bunla alakalı bir propaganda süreci yaşanmakta. Belçika'da güvenlik önlemleri en üst düzeyde. Bu belçikanının otokratikleştiğini mi gösterir? Hayat hakkı birinci önceliktir ve biz her sokakta kamu düzeninin olacağını ifade ediyoruz. Yıkıma ve zarara uğrayan vatandaşlarımıza verdiğimiz sözü yerine getireceğiz. Parlamentoda herşey konuşulabilir ancak kimse Defacto bir sistem ortaya koyduğunu söyleyemez" dedi.


Başbakan Davutoğlu, "DAEŞ, insanlığa, İslam'a ve bölgemize karşı en büyük tehdittir. DAEŞ, İslam'a yönelik negatif bir imaj ortaya koymaktadır. DAEŞ'in Esad'la sorunu yok, DAEŞ'i biz engelliyoruz. Biz bütün terör gruplarına karşıyız. DAEŞ'e karşı mücadele için Musul'dayız" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS