Davutoğlu: "PYD barış görüşmelerine katılamaz"

Davutoğlu: "PYD barış görüşmelerine katılamaz"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, gelecek hafta Cenevre'de başlaması planlanan Suriye barış görüşmeleriyle ilgili ingiliz basınına konuştu. Davutoğlu'nun, "PYD'nin, barış görüşmelerine katılamayacağını, çünkü PYD'nin Esad yönetiminin suç ortağı olduğunu söylediği" aktarıldı.

Başbakan Davutoğlu, İngiltere'nin başkenti Londra'daki temasları çerçevesinde bazı İngiliz gazetelerinin temsilcileriyle bir araya geldi. Guardian gazetesi diplomasi editörü Patrick Wintour, Davutoğlu ile yapılan görüşme sonrası kaleme aldığı haberde, Davutoğlu'nun "Türkiye'nin gelecek hafta başlayacak Suriye barış görüşmelerinde belirleyici etkiye sahip olma hakkı olduğunu söylediğini" yazdı.

Guardian editörü, Cenevre'de başlayacak Suriye barış görüşmeleriyle ilgili açıklama yapan Başbakan Davutoğlu'nun, "PYD gerçek bir muhalif değil. PYD ve yönetim arasında yakın bir işbirliği var. Bu yüzden barış görüşmelerine katılamyacaklar" dediğini yazdı.

Geçtiğimiz hafta Rus Dışişleri Bakanı Lavrov ile ABD'li mevkidaşı telefonda görüşmüş, iki bakanın Cenevre görüşmeleri öncesinde Suriye'deki tüm taraflar arasında yapıcı görüşmelerin geliştirilmesi konusunda mutabık kaldıkları bildirilmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS