Davutoğlu-Stoltenberg basın toplantısı düzenledi

Davutoğlu-Stoltenberg basın toplantısı düzenledi

AB-Türkiye Zirvesi için Brüksel'de bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, NATO Ana Karargahı'nda Genel Sekreter Jens Stoltenberg ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu burada yaptığı konuşmada, “Rusya’nın bölgedeki askeri varlığı DAEŞ ile mücadele için değil” dedi. İttifak içinde dayanışmaya ihtiyaç olduğunu söyleyen Davutoğlu, “Rusya’nın hava saldırılarının artması mülteci sayısını arttırdı” diye konuştu. “Ateşkes var ama insani sorun bitmedi” diyen Davutoğlu, “DAEŞ, PKK, YPG Türkiye’nin ulusal güvenliğini tehdit ediyor” şeklinde konuştu.


AB-Türkiye arasında mülteci takası


Türkiye ile dayanışma içinde oldukların söyleyen Stoltenberg “Mülteci sorununda çabalarımızı artırma kararı aldık” dedi. NATO ve AB’nin mülteci sorunu için birlikte çalıştığını söyleyen Stoltenberg, NATO’nun Türkiye sınırındaki çalışmalarını arttıracağını ifade etti. “Konuşlandırdığımız gemi sayısını arttırıyoruz” diyen Stoltenberg, “Patriot bataryaları ile Türkiye’nin hava savunmasını güçlendireceğiz” şeklinde konuştu. Stoltenberg, Rusya’nın askeri varlığının Suriye’deki insani krizi arttırdığını da söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS