ABD'den flaş YPG açıklaması

ABD'den flaş YPG açıklaması

ABD'den flaş YPG açıklaması

ABD'nin İŞİD'e karşı Irak ve Suriye'de yürüttüğü "Doğal Kararlılık" operasyonunun sözcüsü Albay Steve Warren, PYD'nin askeri kanadı YPG'ye silah ve mühimmat vermeyeceklerini açıkladı.

ABD'nin IŞİD'e karşı Irak ve Suriye'de yürüttüğü "Doğal Kararlılık" operasyonu'nun sözcüsü Steve Warren, "ABD'nin, PYD'nin silahlı kolu YPG'ye şu andan itibaren IŞİD'e karşı mücadelede silah vermediğini, bundan önceki mühimmat yardımının da Suriyeli Arap koalisyonuna" yapıldığını söyledi.

Pentagon'da düzenlenen basın toplantısında telekonferans aracılığıyla katılan Albay Steve Warren, bir gazetecinin, "üst düzey bir savunma bakanlığı yetkilisi, ABD'nin YPG'ye silah ve mühimmat vermeyeceğini söyledi. Bu durum böyle ise Türkiye ile ilgili başka bir durum ortaya çıkıyor. Buna ne dersiniz?" şeklindeki sorusunu yanıtladı.

Warren, "Şu andan itibaren YPG'ye silah ya da mühimmat sağlamıyoruz. Daha önce havadan balyalar halinde sağladığımız silahlar, Suriye Arap koalisyonu içindi. Bundan sonra yapılacak silah ve mühimmatlar da Suriyeli-Arap muhaliflere gidecek. Şu andaki politikamız bu" diye konuştu.