Somali'de aşırı kuraklık hayatı tehdit ediyor

Somali'nin orta ve güney kesimlerinde yaşanan aşırı kuraklık nedeniyle çok sayıda vatandaş açlık ve salgın hastalık tehdidiyle karşı karşıya.Ülkede yaşanan çatışma ve terör olayları nedeniyle Somali'nin Bay eyaletindeki kamplara yerleşmek zorunda kalan Somalililer, derme çatma çadırlarda kuraklık ve salgınla mücadele ediyor.

Bölgede su kaynaklarının çok kısıtlı olması sebebiyle yardım kuruluşları tarafından oluşturulan kuyularda vatandaşlar su için sıra bekliyor.

Türkiye'den 30 milyon dolarlık destek

Bu arada Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Türkiye'den gönderilen 30 milyon dolarlık araç ve ekipman yardımını Benadir Valiliği ve Mogadişu Belediyesine teslim etti.

TİKA ve AFAD'ın tedarik ettiği 380 ton gıda maddesi, açlık ve kuraklık nedeniyle zor günler geçiren Somali'nin çeşitli bölgelerine, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak'ın da katıldığı törenle gönderildi.

Başbakan Yardımcısı Kaynak törende yaptığı konuşmada, Somali'de kuraklık dolayısıyla yeniden baş gösteren açlık tehlikesine karşı, Türklerin Somalili kardeşlerine insani yardım gönderdiğini belirtti.

Kaynak, bugün yapılan sembolik törenle, bütün dünyaya "İnsanların tamamını mutlu etmeden dünyayı huzura kavuşturmamız mümkün değildir." mesajı verildiğini ifade ederek, dünyanın servetinin, insanlığın ortak menfaati için harcanması gerektiğini, dünyanın servetinin hiç kimsenin açlıktan ölmemesini sağlamaya yeteceğini vurguladı.

12 bin aile yararlanacak

Toplam 380 tonu bulan temel gıda maddeleri kamyonlarla Galkayo, Mogadişu, Kismayo, Baidoa şehirleri ve Somaliland Federal Bölgesi’nin Laascaanood bölgesine ulaştırılacak.

Gıda maddelerinden 12 bin aile faydalanacak.

'Somali için acil kalkınma programları hızlanacak'
Somali'de bugün yaptığı görüşmelere de değinen Kaynak, "Önümüzdeki süreçte Somali için acil kalkındırma programlarını hızlandırma kararına vardık" diye konuştu.
Ulusal felaket ilan edilmişti

Şubat ayında Somali'de kuraklık nedeniyle ulusal felaket ilan edilmişti.

Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı bazı kuruluşlar bir süre önce, Somali'de aşırı kuraklık sebebiyle 6,2 milyon kişinin açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu duyurmuş, krizin çözümü için uluslararası toplumu acilen harekete geçmeye çağırmıştı.

Söz konusu açıklamada, ülkede devam eden şiddetli kuraklığın bölgedeki tarımı yok olma noktasına getirdiği, hayvanların ölümüne neden olduğu vurgulanmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS