Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "AB'nin vadettiği 3 milyar Euro'da sıkıntılar var"

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "AB'nin vadettiği 3 milyar Euro'da sıkıntılar var"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "AB'nin Suriyeli göçmenlere vadettiği 3 milyar Euro'nun gelmesi konusunda sıkıntılar var" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Polonya Dışişleri Bakanı Witold Waszczykowski ile düzenlediği basın toplantısında Avrupa Birliği ve Türkiye arasında imzalanan göçmen anlaşmasının uygulaması konusunda konuştu.


Başbakan Davutoğlu: 'AB ile Kayserili pazarlığı yaptık'


"Paranın gelmesinde sıkıntılar var"


AB ile Türkiye arasındaki anlaşmanın uygulamasına ilişkin soru üzerine, vaat edilen paranın gelmesinde bazı bürokratik sıkıntılar olduğunu kaydetti.


Çavuşoğlu: ‘Süleyman Şah eski yerine taşınacak’


"Yasa dışı göçmen sayısı azaldı"


Yasa dışı göçün önlenmesinde sıkıntı olmadığını, Kasım ayında Yunan adalarına bir günde geçen göçmen sayısı 6 bin 800 iken son 15 günde bunun çift haneli rakamlara düştüğünü söyleyen Çavuşoğlu, şöyle konuştu:


"Ancak AB'nin Suriyeli göçmenlere vaat ettiği 3 milyar euronun gelmesi konusunda sıkıntılar var. AB Türkiye gibi aday ülkelerde projeleri destekliyor ama bu projeleri hazırlamak iki yıl sürüyor. Suriyelilere de proje karşılığında para vermeye kalkarsanız bu iki yıl bu insanlar ne olacak? AB'nin daha pragmatik olması lazım."


Davutoğlu'ndan Ertuğrul Kürkçü'ye Avrupa Konseyi'nde Türkçe tepkisi


"Anlaşmanın para kısmında sıkıntı var, uygulamada yok"


Çavuşoğlu, anlaşmanın sadece bu kısmında bu tür bürokratik nedenlerle sıkıntı bulunduğunu ama uygulamanın diğer kısımlarında bir sorun olmadığını söyleyerek, AB'nin vaatleri arasında yer alan Türkiye'ye vize serbestisi için gerekli kriterlerin karşılanması için de çalışmaların sürdüğünü ifade etti


Türkiye ile AB arasında yasadışı göçün önlenmesi kapsamında varılan anlaşmaya göre AB Suriyeli mülteciler için harcanması için ilk etapta 3 milyar Euro vermeyi taahhüt etmişti.


Ertuğrul Kürkçü'den Davutoğlu'na yanıt


Cenevre görüşmeleri yorumu


Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Cenevre'de Suriye'nin geleceğine ilişkin bu hafta başlaması öngörülen üçüncü tur görüşmelere ilişkin de konuştu. Cenevre'de Suriye rejimi ve muhalefet arasındaki görüşmelere, rejimin görüşmeleri "sulandırma gayreti" nedeniyle ara verildiğini iddia eden Çavuşoğlu, "Cenevre görüşmelerine rejimin sulandırma gayreti nedeniyle ara verildi ama çekilme yok; muhalefete müzakerelere devam etmesi için telkinlerimizi sürdürüyoruz" dedi.


Türkiye vatandaşlarına vize uygulaması hakkında önemli gelişme


Çavuşoğlu, ikinci tur görüşmeler tamamlandıktan sonra ortaya çıkan metinde üçüncü turda siyasi dönüşüme odaklanılmasının hedeflendiğinin görüldüğünü söyleyerek, "Ama maalesef bu gerçekleşmedi. Çünkü rejimin müzakere heyeti bu konulara girmek istemiyor. Oysa muhalefet için motivasyon Suriye'de siyasi dönüşüm, istikrar ve Suriye'nin ortak geleceğidir" dedi.


Suriye muhalefetinin önceki Cenevre görüşmelerinde olgun tutum sergilediğini ancak rejimin o zaman da "saldırgan tutum takındığını" belirten Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Şimdi bu üçüncü turda da rejimin müzakere heyetinin müzakereleri sulandıracak önerilerle geldiğini görüyoruz. Geçiş hükümetini bile tartışmak istemiyorlar. Ama Suriye'de kesin çözüm siyasi çözümdür. Muhalefet de müzakerelere bu amaçla katılmaktadır. Görüşmelere rejimin bu sulandırma gayretleri nedeniyle ara verilmiş durumda ama çekilme yok. Biz görüşmelere devam etmeleri için muhalefete telkinlerimizi sürdürüyoruz. Daha önceki gibi bundan sonra da olumlu katkı vermeye devam edeceğiz." 


Cenevre'deki üçüncü tur görüşmelere geçen hafta muhalefet ara verdiğini açıklamıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS