Donald Trump, Theresa May ile görüştü

Donald Trump, Theresa May ile görüştü

İngiltere Başbakanı Theresa May, telefonda görüştüğü ABD başkanlığına seçilen Donald Trump'ı kutladı.

Rusya'dan Halep için önemli karar


Devlet Bahçeli: Yıldırım'la görüşmemiz verimli geçti


Yakıt deposundan cephanelik çıktı


İngiltere Başbakanlığından konuya ilişkin yapılan açıklamada, May ve Trump'ın bugün öğlen saatlerinde yaptığı telefon görüşmesinde, İngiltere-ABD ilişkilerini ele aldıkları bildirildi.


Açıklamada, May'in ABD'deki başkanlık seçimlerini kazanmasından dolayı Trump'a tebriklerini ilettiği, Trump'ın da Başbakan May ile çalışmak için sabırsızlandığını dile getirdiği kaydedildi.


Açıklamada, May-Trump ikilisinin görüşmede İngiltere-ABD ilişkilerinin özel olduğu ve bu ilişkinin öneminin altını çizdiği, ayrıca bu ilişkilerin geliştirilmesine her iki siyasinin de öncelik verdiğini bildirdiği aktarılarak, "Görüşmede Trump, İngiltere-ABD özel ilişkilerinin daha da kuvvetleneceğinden emin olduğunu söyledi.


Başbakan May de özellikle AB referandumunun ardından İngiltere'nin dünya ile olan ilişkisini inşa etme ve geliştirmeye yönelik bağlılığını ve ABD ile olan ortaklığımızın önemini ifade etti." cümlesine yerverildi.


Açıklamada, "May, ABD'deki seçim sonuçlarını takiben Trump'in yaptığı konuşmada, Amerika genelindeki halkı birleştirmeye yönelik verdiği söze dikkati çekerek, bunun, küresel anlamda herkesin odaklanması gereken bir görev olduğunu söyledi. May ayrıca, İngiltere AB'den ayrılırken, ABD ile ikili ticaret ve yatırımı kuvvetlendirme arzusunu vurguladı. Trump da İngiltere, 'benim ve ülkemiz için çok özel bir yer' dedi.


Görüşme, Trump'ın May'i en kısa zamanda kendisini ziyaret etmesi davetiyle son buldu." ifadeleri yer aldı.


Trudeau Kanada'ya davet etti


Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ABD başkanlığına seçilen Donald Trump'ı kutladı ve ülkesine davet etti.


Kanada'nın Nova Scotia eyaletindeki Sidney kentinde gazetecilere açıklama yapan Trudeau, Trump'ı telefonla arayarak tebrik ettiğini söyledi. Trump'ı, "İlk bize gelin" diyerek Kanada'ya davet ettiğini aktaran Trudeau, "Karşılıklı ilgi alanlarımızla ilgili konuştuk. Kısa bir görüşmeydi, fakat yapıcı bir ilişkinin güçlü başlangıcıydı." dedi.


Trudeau, bir gazetecinin Trump'ın tepki çeken beyanlarını hatırlatması üzerine, "Kanada halkının bizden beklediği, ABD'de başkan kim olursa olsun yapıcı bir çalışma sergilememizdir." diye konuştu.


Amerikan başkanlarının, ilk ziyaretlerini Kanada'ya yapmalarının teamül haline geldiği iki ülke ilişkilerinde, Başkan Barack Obama da ilk yurtdışı ziyaretini Kanada'ya yapmıştı.


Bu arada, Kanada Başbakanlık Ofisi, ABD Başkanlığına seçilen Donald Trump'ın da Başbakan Trudeau'yu Washington'a davet ettiğini, ancak davete ilişkin detayların konuşulmadığını bildirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS