DSÖ, Covid-19'un kökenine ilişkin araştırmalarına tekrar başlayacak

DSÖ, Covid-19'un kökenine ilişkin araştırmalarına tekrar başlayacak

DSÖ, Covid-19'un kökenine ilişkin araştırmalarına tekrar başlayacak

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19’un kökenine ilişkin araştırmalarını yeniden başlatacağı belirtildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD basınından Wall Street, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Covid-19’un kökeni ile ilgili araştırmalarını yeniden başlatacağını yazdı.

Haberde, DSÖ yetkilileri, Bilimsel Danışma Grubu kurulduğunu ve ilk görevlerinden birinin corona virüsün Çin'in Wuhan şehrindeki bir laboratuvardan çıkıp çıkmadığını tespit etmek olduğunu söyledi.

Ekibin; laboratuvar güvenliği uzmanları, biyogüvenlik uzmanları ve genetikçiler ile hayvan hastalıkları uzmanları dahil olmak üzere 20 uzmandan oluşacağı bildirildi.

Bir DSÖ yetkilisi, yeni ekibin "önceliğinin ilk raporların tespit edildiği ülkede veri ve erişim olması gerektiğini" belirtti.

DSÖ-ÇİN ORTAK RAPORU YAYIMLANMIŞTI

DSÖ-Çin ortak çalışmasıyla Covid-19'un kökenine ilişkin açıklanan raporda, Covid-19'un yarasalardan insanlara başka bir hayvan yoluyla bulaştığı öne sürülmüştü.

Raporda, Covid-19'un laboratuvardan çıkma ihtimali ise "en düşük ihtimal" olarak gösterilmişti.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ise Kovid-19'un laboratuvardan çıkma ihtimalinin "en düşük" hipotez olduğunun iddia edildiği DSÖ raporuna ilişkin, "Bu değerlendirmenin yeterince kapsamlı olduğuna inanmıyorum. Daha sağlam sonuçlara ulaşmak için daha fazla veri ve çalışmaya ihtiyaç duyulacak" açıklamasını yapmıştı.

Çin, DSÖ'nün Covid-19'un kökenleri hakkında yeni bir soruşturma başlatılması yönündeki çağrılarını reddetmişti.