Dünya bu görüntüleri konuşuyor… Rus askerler 8 Ukraynalıyı infaz etti!

Dünya bu görüntüleri konuşuyor… Rus askerler 8 Ukraynalıyı infaz etti!

New York Times gazetesi Rus askerlerinin 4 Mart'ta Buça kentinde 8 Ukraynalıyı infaz ettiğini kanıtlayan görüntüler paylaştı. Haberde, Rusya'nın nasıl potansiyel olarak savaş suçu işlediği adım adım anlatıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

The New York Times tarafından elde edilen tanık ifadeleri ve videolar dünyayı ayağa kaldırdı.  En az sekiz Ukraynalının nasıl infaz ettiğini gösteren görüntüler, Rusya'nın nasıl potansiyel olarak savaş suçu işlediğini gösteriyor.

Esir alınan Ukraynalılar, son olarak bu videoda canlı olarak görüldü. New York Times'ın haberine göre Rus askerleri, videonun çekilmesinden dakikalar sonra Ukraynalıları infaz etti.

Dünyayı sarsan görüntüler, 4 Mart’ta Ukrayna'nın Buça kentindeki bir güvenlik kamerası tarafından çekildi.

NEW YORK TIMES, SAVAŞ SUÇUNU ADIM ADIM BELGELEDİ

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

New York Times'a konuşan 8 ayrı görgü tanığına göre Rus askerler daha sonra esirleri üs olarak kullandıkları bir ofis binasının arkasına götürdü. Burada silah sesleri duyuldu. Rus askerler geri geldi ancak esirler bir daha canlı olarak görülmedi. New York Times drone'u tarafından 5 Mart’ta çekilen görüntülerde, görgü tanıklarının bahsettiği binanın arkasında cansız bedenler olduğu tespit edildi.

KAN DONDURAN SAVAŞ SUÇU VİDEO İLE KANITLANDI

Esirlerin arasında açık mavi renk üstü olan bir kişinin cansız bedenin de bulunması, infaz iddialarını doğrulamış oldu. İnfaz edilen tüm Ukraynalıların Rus işgalinden kısa süre önce sivil savunma birliklerine katılan erkekler olduğu ortaya çıktı. İnfazı gerçekleştiren askerlerin ise kullandıkları araç, teçhizat ve mühimmattan Rus Hava Kuvvetleri’ne bağlı 104'üncü ve 234'üncü hava taarruz alaylarından olduğu anlaşılıyor.

Rusların esir aldığı 9 Ukraynalıdan biri, Ukrayna askeri olduklarını itiraf etti ve bunun üzerine serbest bırakıldı. Ukraynalı yetkililer, bu kişi hakkında arama emri çıkartıldığını ve ‘vatana ihanetten yargılanacağını duyurdu.

"CENAZELERİ BİR AY AVLUDA KALDI"

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kalan esirlerin cansız bedenleri ise 1 ay boyunca defnedilemedi. Rus güçleri Buca’dan çekilene kadar infaz edildikleri avluda kaldı.