Dünya Gazeteler Birliği Başkanı:'' Türkiye, gazeteciler için en büyük hapishane''

Dünya Gazeteler Birliği Başkanı:'' Türkiye, gazeteciler için en büyük hapishane''

Dünyanın en büyük basın meslek örgütünün zirve isminden, Türkiye'de özgür basına yönelik baskılara sert eleştiri geldi.

Dünyanın 7 kıtasından 18 bin medya kurumunun üyesi olduğu küresel medya kuruluşu WAN-IFRA'nın Başkanı Tomas Brunegård, "Bugün Türkiye dünyada gazeteciler için en büyük hapishane" dedi.


BM'nin tanıdığı tek gazetecilik örgütü olan Dünya Gazeteler Birliği'nin (WAN-IFRA) Washington'daki genel kurulunda konuşan Brunegård, Kuzey Kore'den İran'a dünyada medya özgürlüğünün yaşadığı sorunları sıralarken Türkiye'ye de temas etti. 75 ülkeden 900 gazetecinin katıldığı konferansta konuşan WAN-IFRA Başkanı Tomas Brunegård, "Bugün Türkiye dünyada gazeteciler için en büyük hapishane" dedi.


Brunegård'ın bu açıklamayı, Türkiye'de Can Dündar'dan Ekrem Dumanlı'ya birçok gazeteciyi ve medya kurumlarını hedef alan büyük bir operasyon yapılacağı duyumlarından hemen sonra yapması dikkat çekti.


WAN-IFRA, dün yaptığı sert açıklamayla da Türkiye'de bağımsız medya üzerindeki artan baskılara dikkat çekerek, Türk yetkilileri medya özgürlüğüne daygı göstermeye davet etmişti. Açıklamada ayrıca seçime günler kala Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Cumhuriyet, Hürriyet ve Zaman gibi bağımsız medya gruplarını hedef alan söyleminin demokrasiyle bağdaşmadığı hatırlatıldı.


Geleneksel olarak her yıl baskılara maruz kalan gazetecilere Altın Kalem Ödülü veren WAN-IFRA, bu yılki ödülü dünyanın farklı yerlerinde 1992-2015 arasında görevini yaparken hayatını kaybeden 1127 gazeteciye verdi.


Nijerya Editörler Birliği'nden WAN-IFRA'ya ''Türkiye'yi kınayın'' çağrısı


Nijerya'nın en büyük gazeteciler birliği, dünyanın en büyük basın meslek örgütü Dünya Gazeteler Birliği'ne (WAN-IFRA) Türkiye'yi kınama çağrısı yaptı.


Nijerya Editörler Birliği, 67. Dünya Basın Kongresi'ni 80 ülkeden yüzlerce medya kurumunun katılımıyla bu yıl Washington'da düzenleyen küresel medya kuruluşu WAN-IFRA'dan basın özgürlüğü ihlallerinin yaşandığı Türkiye'yi kınamasını istedi.


WAN-IFRA'ya hitaben Nijerya Editörler Birliği Başkan Yardımcısı Süleyman Uba Gaya tarafından yazılan mektupta, basın özgürlüğünün yok edilmeye çalışıldığı Türkiye'de hükümetin acilen kınanması gerektiği dile getirildi.


"Türk basınının büyük bölümüne ülkenin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından baskı yapılması utanç verici." ifadesine yer verilen açıklamada, WAN-IFRA'nın basın özgürlüğünü teşvik etmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS