Dünyadan Gaziantep saldırısına tepkiler

Dünyadan Gaziantep saldırısına tepkiler

Gaziantep'te bir sokak düğününü kana bulayan intihar saldırısına dünyadan tepki yağdı.

Dünya liderleri Gaziantep'te 50 kişinin hayatını kaybettiği, onlarca kişinin yaralandığı terör saldırısını kınadı. 


Rusya


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Gaziantep'te meydana gelen terör saldırısı nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a başsağlığı mesajı gönderdi.


Rusya Devlet Başkanlığı Sarayı Kremlin'den yapılan açıklamada, Putin'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderdiği taziye telgrafında ayrıca teröre karşı ortak mücadeledeki işbirliğine olan desteğini yeniden ifade ettiği bildirildi.


Fransa


Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, dün akşam Gaziantep'te yaşanan terör saldırısını "şiddetle" kınadığını bildirdi. Elysee Sarayı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Cumhurbaşkanı dün akşam bir düğün sırasında en az 50 kişinin ölümüne yol açan alçak terör saldırısını şiddetle kınamaktadır. Fransa olarak Türk yetkililere ve Türk halkına taziye dileklerimizi sunuyoruz. Teröre karşı savaşan herkesin yanındayız." ifadelerine yer verildi.


Hollande, Gaziantep'teki terör saldırısına ilişkin taziye mesajını resmi Twitter hesabı üzerinden de paylaştı.


Almanya


Almanya Başbakanı Angela Merkel, Başbakan Binali Yıldırım'a taziye mektubu gönderdi. Mektubunda, terör saldırısını en sert şekilde kınadığını belirten Merkel, şunları kaydetti: "Sayın Başbakan, Gaziantep'teki dün kına gecesinde meydana gelen saldırıyı dehşet içinde haber aldım. Yine masum erkekler, kadınlar ve çocuklar bu korkunç ve korkak saldırının kurbanları oldular. Bu saldırıyı en sert şekilde kınıyorum. Düşüncelerimiz hayatını kaybedenler ve aileleriyle beraber. Sizden ricam aile yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifa dileklerimizi iletmenizdir. Federal hükümet olarak teröre karşı mücadelede Türkiye'nin yakın bir şekilde yanında olduğumuzun teminatını veriyorum."


Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier,Gaziantep'te yaşanan, 50 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısını kınadı. Steinmeier, sosyal paylaşım hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, korkunç bir saldırının Türkiye'yi tekrar sarstığını belirterek, "Birkez daha terörün barbar yüzüyle karşılaştık ve yine masum insanlar hayatlarınıkaybetti." ifadesini kullandı. Mutluluğun bayramı olan kına gecesinin kabusa dönüştüğünü vurgulayan Steinmeier, "Düşüncelerimiz hayatını kaybedenler ve onların aile ve dostlarıyla beraber. Bizler de onlarla beraber yas tutuyoruz." ifadesine yer verdi


Mısır


Mısır yönetimi, Gaziantep'teki terör saldırısını kınadı. Mısır Dışişleri Bakanlığı resmi sözcüsü Ahmed Ebuzeyd tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye’nin Gaziantep şehrinde gerçekleştirilen,onlarca insanın ölümüne ve yüzlercesinin de yaralanmasına neden olan bombalı terör eylemini kınıyoruz. Mısır halkı böyle kritik bir dönemde Türk halkının yanında yer almaktadır." ifadelerine yer verildi. Açıklamada ayrıca yaralılara acil şifalar, ölenlerin ailelerine isebaşsağlığı dilendi.


Mısır yönetimi ve El-Ezher Kurumu iki gün önce Van, Elazığ ve Bitlis'te meydana gelen terör saldırılarını da kınamıştı.


Azerbaycan


Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Gaziantep'te yaşanan terör saldırısı sebebiyle taziye mesajı yayımladı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hitaben yazılan mesajda Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Gaziantep'te düğün yerinde işlenen korkunç terör saldırısının Azerbaycan'ı derinden sarstığını belirtti. Terörün her çeşidine karşı kesin ve kararlı bir mücadele başlatılmasının gerekliliğini vurgulayan Aliyev, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve Türk halkına Azerbaycan halkı adına başsağlığı diledi.


ABD


ABD Büyükelçisi Bass: Gaziantep'te düzenlenen ve masum sivilleri hedef alan barbarca saldırıyı kınıyoruz"Türkiye'nin yanında duruyor, ortak terör tehdidini yenmek için yakın şekilde birlikte çalışmayı sürdürmeyi taahhüt ediyoruz"ABD Büyükelçisi John Bass, Gaziantep'teki terör saldırısına ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Dün akşam Gaziantep'te düzenlenen ve masum sivilleri hedef alan barbarca saldırıyı kınıyoruz. Müttefikimiz Türkiye'nin yanında duruyor, ortak terör tehdidini yenmek için yakın şekilde birlikte çalışmayı sürdürmeyi taahhüt ediyoruz" ifadelerini kullandı. 


AB


Avrupa Komisyonu'nun İnsani Yardımlar ve Kriz Yönetimi'nden sorumlu komiseri Kıbrıslı  Christos Stylianides Gaziantep'te meydana gelen terör saldırısı ile ilgili Türkiye'ye taziyelerini bildirdi.Twitter hesabı üzerinden bir mesaj yayınlayan Christos Stylianides "Gaziantep'te düğün törenine yapılan vahşi saldırıdan dehşete kapıldım. Korkakça bir terör eylemi. Düşüncelerim yaşamını yitirenler, aileleri ve Türk halkıyla birlikte" dedi.


İsveç


İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, Gaziantep'de dün akşam düğün törenine karşı gerçekleştirilen terör saldırısını lanetledi. Wallström Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Dün akşam düğüne yapılan vahşi terör saldırısıyla ilgili en derin başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Düşüncelerim saldırının kurbanları ile birlikte" dedi.


Ürdün


Ürdün, Katar ve Bahreyn'in Gaziantep'teki terörsaldırısını kınadığı bildirildi. Ürdün resmi haber ajansı Petra'da yayımlanan Ürdün Hükümet Sözcüsü Muhammed el-Mumeni'nin açıklamasında, "Gaziantep'teki bir düğün salonununu hedefalan saldırıyı kınıyoruz." denildi. Bu korkak saldırının karanlık terör örgütlerinin ve şer odaklarının, dünyanın her yerinde masumları hedef alan insan ve yaşam düşmanlığının yeni birgöstergesi olduğu ifade edildi.


Bahreyn 


Bahreyn Dışişleri Bakanlığının Bahreyn haber ajansı BNA'da yayımlanan açıklamasında, Gaziantep'teki saldırının şiddetle kınandığı ifade edildi


Açıklamada, Bahreyn'in kurbanların yakınlarına içten taziyelerini sunduğu ve yaralılara acil şifa dilediği kaydedilirken, terör saldırısının Türkiye'nin güvenliği ve istikrarını hedef aldığı değerlendirmesinde bulunuldu. Radikalizm, şiddet ve terörle mücadelede Bahreyn'in Türkiye'nin yanında olduğunun altı çizildi.


Katar


Katar Dışişleri Bakanlığından yayımlanan yazılı açıklamada, Katar'ın tüm insani değerlere, ilkelere ve semavi dinlere aykırı olan bu suç eylemini kınadığı kaydedildi. Katar'ın Türkiye Cumhuriyeti ve halkı ile dayanışma içinde olduğu veülkenin güvenliği ile istikrarını korumaya yönelik çabalara desteği vurgulandı. Açıklamada, Katar'ın kurbanların yakınlarına en içten başsağlığı dileklerini sunduğu ve yaralılara acil şifa dilediği aktarıldı.


İsrail


İsrail yönetimi, Gaziantep'teki terör saldırısında yaşamını yitirenlerin ailelerine ve Türkiye'ye başsağlığı diledi. İsrail Başbakanlık Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada, "Gaziantep'te öldürülenlerin ailelerine ve Türkiye'ye başsağlığı dileklerimizi sunuyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz" ifadesine yer verildi. Açıklamada ayrıca, terörü yenmek için uluslararası toplumun bir araya gelerek kararlılık ve metanetle mücadele etmesi gerektiği kaydedildi.


NATO'dan kınama


NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, terör saldırıları karşısında ittifakın Türkiye ile dayanışma içinde olduğunu belirtti. Stoltenberg, yazılı açıklamasında, "son günlerde meydana gelen Türkiye'deki korkunç terör saldırıları dizisini şiddetle kınadığını" aktardı. En derin duygularının saldırılarda yakınlarını kaybedenler, yaralananlar ve Türkiye halkıyla olduğunu vurgulayan Stoltenberg, "Bu zor zamanda Türk müttefiklerimizle olan dayanışmamızda bir bütünüz. Terörizmin her türlüsüyle mücadeledeki kararlılığımızı sürdürüyoruz" değerlendirmesini yaptı.


BM Genel Sekreteri Ban, saldırıyı kınadı


BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Gaziantep'teki terör saldırısını kınayarak terörizm ve aşırılıkçı şiddete karşı bölgesel ve uluslararası çabaların artırılması gerektiğini bildirdi. BM Genel Sekreter Sözcülüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Ban Ki-mun, Gaziantep'te bir düğünde gerçekleştirilen terör saldırısını kınadı.
Saldırının mağdurlarına ve Türk halkı ile hükümetine taziyelerini sunan Ban, yaralılara da acil şifa diledi. Ban, saldırıların sorumlularının bir an önce belirlenip yargı önüne çıkarılmasını umduğunu belirterek terörizm ve aşırılıkçı şiddete karşı bölgesel ve uluslararası çabaların artırılması gerektiğini kaydetti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS