Dünyayı alarma geçiren 'gizemli virüs': İşte haritalara göre yayıldığı ülkeler ve son durum!

Çin'in Wuhan kentindeki tanımlanamayan yeni tip koronavirüs dünya çapında paniğe yol açtı. Bulaştığı kişilerde akciğer rahatsızlıklarına yol açan ve onlarca ülkeye yayılan virüs sebebiyle 106 kişi hayatını kaybetti. Peki Çin'de ortaya çıkan 'gizemli virüs' şu ana kadar kaç kişiye bulaştı, son durum nedir? İşte haritalarla son durumAralık ayında Çin'in Wuhan kentinde bir balık pazarında ortaya çıkan virüs tüm dünyada paniğe yol açtı. Yeni tip koronavirüs nedeniyle 106 kişi hayatını kaybetti.

Wuhan'da ortaya çıkan virüs nedir?
Çin ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yetkilileri, enfeksiyonun yeni tip bir koronavirüs olduğu sonucuna vardı.

Coronavirüsler geniş bir virüs ailesi olmakla birlikte sadece altısının (yenisi ile birlikte 7) insanları enfekte ettiği biliniyor. Wellcome Trust'tan Dr. Josie Golding hastalığın Sars'a benzerliği üzerine "Sars'ın güçlü bir anısı var, burası çok fazla korku geliyor, ancak bu tür hastalıklarla başa çıkmak için çok daha hazırız" dedi.
Virüsün çıkış yeri neresi?

Bir tür pnömoniye neden olan bu korona virüsün, ilk olarak Çin'in Wuhan şehrinde bir deniz ürünleri pazarından ortaya çıktığı düşünülüyor.

Hastalık ilk olarak Aralık ayı sonlarına doğru bildirildi. Dünya Sağlık Örgütü, hastalığın hayvanlardan kaynaklı olduğunu bildirse de, Çin Ulusal Sağlık Komisyonu virüsün kaynağının bilinmediğini ifade etti.

SARS ile kıyaslama

Salgın bir alarmı tetikledi çünkü hastalık SARS ile aynı virüs ailesinde.

Çin'de 2002 yılında ortaya çıkan ciddi bir salgın olan SARS, dünya çapında yaklaşık 800 kişiyi öldürdü. Hong Kong, Singapur, Taipei ve Pekin gibi Asya şehirlerini en sert şekilde vurdu ve bölgede ciddi bir gerilemeyi tetikledi. ING’nin baş ekonomisti Rob Carnell, "Wuhan daha yaygın bir şekilde yayılırsa ve daha fazla hayat iddia etmeye başlarsa, benzer bir tepkiyle sonuçlanacağı düşünülemez" dedi.

Ancak bu kez uzmanlar, Çin'in krizle başa çıkmak için daha hızlı hareket ettiğini ve virüsün SARS'den daha az ölümcül göründüğünü söyledi. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Pazartesi günü yaptığı açıklamada, korona virüsün yayılmasını önlemenin ülke olarak bir numaralı öncelikleri olduğunu duyurdu.

Kaç kişiyi etkiledi?

gisanddata.maps.arcgis.com adlı sitede yer alan anlık güncellemelere göre bugün itibariyle 4.474 vaka olduğu ve toplamda 106 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Gerçek zamanlı güncellemelerin yapıldığı sitede koronavirusün dünya üzerinde şu ana kadar 19 ülkeye yayıldığı görülüyor.

Koronavirüsün şimdiye kadar görüldüğü ülkeler Çin ile birlikte, Hong Kong, Tayland, Makau, Avustralya, Singapur, Tayvan, ABD, Japonya, Malezya, Güney Kore, Fransa, Vietnam, Kamboçya, Kanada, Almanya, Fildişi Sahili, Nepal ve Sri Lanka olarak belirtiliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS