Dünyayı ayağa kaldıran görüntü: İnsanları evlerine zincirlediler!

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya geneline yayılan ölümcül salgın koronavirüs can almaya devam ediyor. Çin’de yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgınında can kaybı korkutucu boyuta ulaştı. Ölü sayısı gittikçe artarken sosyal medyada paylaşılan görüntüler insanı dehşete düşürüyor.Çin'de ortaya çıkan koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı 910'a ulaşırken, virüs ortaya çıktığından beri en ölümcül gün yaşandı.

Bir günde 97 kişi hayatını kaybederken, dünya çapında vaka sayısı da korkutucu boyutlara ulaştı.

Öte yandan sosyal medyada paylaşılan ve 43 binden fazla kez görüntülenen video ise adeta infial yarattı. Çinli yetkililerin virüsün yayılmasını engellemek için kullandığı yöntemler tepki çekmeye devam ediyor.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, evin içerisindeki bir adam, kapıdaki koyu renk giysili bir başka adamla tartışıyor. Kapının önündeki adam, "Evinizin tecrit altında olduğunu duyurmak için buradayız. Bu kadar. Lütfen bizimle iş birliği yapın" diyor.

Evinin kapısını açmış olan adam, tecrit hakkında daha fazla bilgi almak istiyor. Kapı önündeki adam ise "Sizi evinize kilitlemek zorundayız, kapınızı zincirleyeceğiz" açıklamasında bulunuyor.

Hayretler içerisindeki ev sahibi: "Yani hayati bir durumda bile kapıyı içeriden açamayacak mıyım?" sorusunu yönelttiğinde adam, şoke eden bir cevap veriyor:

"Size tavsiyem, kendinizi yangına karşı korumanız ve iyi önlemler almanız. Acil bir durum olması durumunda, üç anahtar buraya bırakıyoruz, en kısa sürede yardım istersiniz. Siz evde kendinize iyi bakın, hükümet de dışarıda sizinle ilgilenecek. Bu kurala uymayan herkes hakkında dava açılacak."

SARS'ı geçti

Dünyada 2002-2003’de ortaya çıkan SARS salgınında Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre, çoğunluğu Çin’de olmak üzere 774 kişi yaşamını yitirdi.

NCP, SARS’ın yaklaşık bir yılda neden olduğu can kaybını bir ay gibi kısa sürede geride bıraktı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS