Son Dakika

Duvar Arkası Radar (DAR) Katar'da sergilendi

A A

29.03.2016 - 17:09 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: DHA

Türk firma tarafından ileri düzey radar teknolojisi kullanılarak hazırlanan STM Duvar Arkası Radar (DAR), Katar’daki DIMDEX Fuarı’nda sergilendi. Fuarın açılışına katılan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, STM’nin standını ziyaret ederek STM Genel Müdürü Davut Yılmaz’dan Duvar Arkası Radar hakkında bilgi aldı.

Duvar Arkası Radar (DAR) Katar'da sergilendi

Duvar Arkası Radar, rehine kurtarma operasyonları, afet durumlarında insanların tahliyesi, hedefteki kişilerin tespit edilmesi gibi önemli konularda çözüm sunuyor.STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. görsel erişim ve keşif imkânının olmadığı kapalı mekânlarda bulunan insan ve canlı hedeflerin varlığını ve konumunu tespit etmek için Radyo Frekans (RF) dalgalarını kullanan yeni bir sistem geliştirdi. STM Duvar Arkası Radar (DAR), ileri düzey radar teknolojisini kullanarak duvar, kapı gibi engellerin arkasındaki hedeflerin tespitini sağıyor.

STM DAR, bina içerisinde bulunan insanların tespit edilmesinin kritik öneme sahip olduğu rehine kurtarma operasyonlarında; yangın, gaz kaçağı gibi afet durumlarında bina içerisinde kalan insanların tespitinde ve benzeri birçok senaryoda kullanılmak üzere geliştirildi.  

STM DAR aynı zamanda güvenlik birimlerince, rehine kurtarma veya aranan bir kişinin yakalanması operasyonlarını en az risk ve en yüksek başarıyla sonuçlandırılması için bina içindeki hareketli ve sabit hedeflerin tespitini gerçekleştirebiliyor.

STM DAR KRİTİK TEKNOLOJİSİ VE KULLANIM KOLAYLIĞINI GÜVENLİKTE BULUŞTURUYOR

STM DAR, kullanımı kolaylaştırılan özel bir tasarım anlayışıyla geliştirildi. Kompakt tasarımı ve ergonomik yapısı sayesinde, tek kişi tarafından kolayca taşınıp kullanılabilen STM DAR, sağlam kasası, zorlu kullanım şartlarına dayanmasını sağlıyor. Kullanıcı, sistemi anlık olarak elinde veya uzun süreli olarak bir tripod üzerinde de kullanılabilen STM DAR, sistem ara yüzü, kullanım kolaylığı ve basitlik kriterleri temel alınarak geliştirilmiş olup rahat kullanımı ve  entegre dokunmatik ekranı ile ön plana çıkıyor.Türk güvenlik birimlerinin özel ihtiyaçları dikkate alınarak geliştirilen sistem geniş frekans bandı ve çok düşük güç yayımı ile yüksek performans, düşmana fark edilmeden kullanım ve radyasyon güvenliği de sunuyor.