dünya

Die Welt'in Türkiye muhabiri gözaltına alındı

  1. Dünya
  2. DW

Die Welt'in Türkiye muhabiri gözaltına alındı

Die Welt'in Türkiye muhabiri gözaltına alındı

Alman Die Welt gazetesi Türkiye muhabiri Deniz Yücel’in İstanbul’da gözaltına alındığını duyurdu. Yücel, Enerji Bakanı Berat Albayrak'ın e-posta adresine yönelik saldırılarla ilgili salı günü emniyette ifade vermişti.

Alman Die Welt gazetesi, Türkiye muhabiri Deniz Yücel'in İstanbul'da gözaltına alındığını duyurdu. Gazteci Yücel, Enerji Bakanı Berat Albayrak'ın özel e-posta adresine düzenlenen hacker saldırılarına ilişkin kalem aldığı haberiyle ilgili soruşturma ekiplerine ifade vermek üzere salı günü İstanbul'da emniyetine gitmişti. Yücel bugün İstanbul'da gözaltına alındı.

Die Welt'in haberinde Yücel'in evinin arandığı bilgisine de yer verildi.

43 yaşındaki Türk asıllı Alman gazeteci, Türk medyasındaki birçok gazeteci gibi kendisini Marksist ve Sosyalist olarak tanımlayan hacker grubu RedHack'in Enerji Bakanı Berat Albayrak'ın özel elektronik posta adresine düzenlediği siber saldırıyla ilgili haber yapmıştı.

Söz konusu e-postalar aralık ayından bu yana Wikileaks platformundan elde edilebiliyordu.

Welt'in Genel Yayın Yönetmeni'nden açıklama

Welt'in Genel Yayın Yönetmeni Ulf Poschardt konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Muhabirimiz Deniz Yücel mükemmel bir iş çıkarıyor. Türk hükümeti, sürekli bir hukuk devleti olduğuna vurgu yapıyor. O nedenle suçsuzluğunun adil bir yargı sürecinde ortaya çıkacağından bir şüphemiz yoktur" diye konuştu.
Poschardt ayrıca Türk makamlarından Die Welt muhabiri Yücel'in bir an önce serbest bırakılmasını talep etti. Poschardt "Deniz Yücel hukuk devleti ilkelerine uygun bir sürece yardımcı olmak istediğini göstermiştir. Tıpkı Türkiye Anayasası'nda da yazdığı gibi bu durum ve basın ve ifade özgürlüğü kararda etkili olmalıdır” diye konuştu. Poschardt, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda WeltN24 ekibinin Yücel'in arkasında olduğunu söyledi.

Die Welt'in haberine göre Yücel, Türk makamları tarafından terör örgütüne üyelik, verilerin kötüye kullanımı ve terör propagandası yapmakla suçlanıyor.
Albayrak'ın e-postaları ile bağlantılı olarak aralık ayından bu yana 6 gazeteci gözaltına alınmıştı. Bu gazetecilerden üçü terör örgütüne üyelik iddiası ile hala gözaltında tutuluyor.

{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS