"Küresel eşitsizlik" Almanya'da tartışılacak

"Küresel eşitsizlik" Almanya'da tartışılacak

Deuche Welle tarafından düzenlenen 11. Küresel Medya Forumu'na dünya genelinden 2 bin kişinin katılması bekleniyor. 11. Küresel Medya Forumu'nun bu yıl belirlediği başlık ise; "Küresel eşitsizlik."

Siyaset ve ekonomi dünyasından ünlü isimler, medya sektöründen, sivil toplum kuruluşlarından temsilciler ve bilim insanları üç gün boyunca Deutsche Welle’nin Bonn'da düzenlediği Küresel Medya Forumu’nda bir araya gelecek. 11-13 Haziran tarihlerinde düzenlenecek forum bu yıl küresel eşitsizlikler konusunu işleyecek.


Küresel Medya Forumu Almanya’nın en büyük uluslararası medya konferansı haline geldi. Bu yıl 120 ülkeden 2 bin konuk bekleniyor. DW Genel Müdürü Peter Limbourg, "Bu nedenle Küresel Medya Forumu'nun birçok ülkeden gazeteciler DW'nin dünya genelinden medya partnerlerinin yöneticileri ve medya ve basın özgürlüğü için çalışan insanlarla görüş alış verişi için mükemmel bir platform sunuyor" diyor. Küresel Medya Forumu'nun her yıl DW’nin ne kadar güçlü bir ağa sahip olduğunu gösterdiğini söyleyen Limbourg, bu görüş alış verişi ve diyalog sayesinde çok şey öğrenilebileceğini belirtiyor. 


"Küresel Eşitsizlik" başlığı ile yaklaşık 60 etkinlik düzenlenecek


Küresel Medya Forumu'nun ilk kez içeriğinin şekillendirilmesinden sorumlu olan DW'den Verica Spasovska, bu yıl özellikle Pakistan, Bangladeş ve Afrika ülkelerinden çok başvuru olduğunu söylüyor.


Küresel Medya Forumu'nda "Küresel Eşitsizlik" başlığı ile yaklaşık 60 etkinlik düzenlenecek. Bu konuda siyasi tartışmalar da olacak. AB Komisyonu'nun Dijital Ekonomi ve Toplumdan Sorumlu Üyesi Mariya Gabriel'in de foruma katılması bekleniyor.


Forumda gazeteci Yusuf Ömer’in de aralarında bulunduğu, mobil muhabirliğe öncülük eden gazeteciler de konuk olarak bekleniyor. Ömer forumda cep telefonlarının eşitsizlikle mücadelede nasıl bir rol üstlendiğini anlatacak. Ömer, "Kalem kılıçtan daha güçlü ise akıllı telefonlar  değişimin en güçlü ajanları" diye konuşuyor. 


DW Genel Müdürü Peter Limbourg forumda yapılacak tartışmalara değinerek, "Küresel dengesizliklerin olduğu, haksızlıkların neredeyse artık normal karşılandığı ve bunlarla nasıl başa çıkılabileceğini tartışmalıyız. Dünya üzerinde tam bir eşitlik hiçbir zaman olmasa da herkes için temel eşit haklar için çabalamalıyız. Burada somut olarak ortaya çıkan soru, bizim haberlerimizin bu noktada ne anlam taşıdığıdır" diyor. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS