Efsane futbolcu ölüm döşeğinde: 'Son gecesine' böyle çağırdı

Hollandalı efsane futbolcu Fernando Ricksen uzun zamandır motor nöron hastalığı ile mücadele ediyor. Durumu daha da kötüye giden Ricksen taraftarlara bir çağrıda bulundu.42 yaşındaki eski Hollandalı futbolcu Ricksen 2000-2006 yılları arasında Glasgow Rangers takımında 250 maç forma giydi.
Sonrasında Zenit'te de forma giyen Ricksen özellikle taraftarların sevgilisi haline geldi.
Ancak efsane futbolcu ALS hastalığına yakalandı ve kariyerini sonlandırdı.
ALS hastalığına yakalanan Ricksen için 2015'te bir jübile düzenlendi ve 41 bin kişilik stadı tüm taraftarlar doldurdu. Ricksen için bir araya gelen efsane isimler arasında Tugay Kerimoğlu da yer aldı.
Efsane futbolcunun sağlık durumu sporu bırakmasının ardından ilerlemeye devam etti.
Ricksen bu süreçte 38 kilograma kadar düştü.
Ve geçtiğimiz gün bilgisayar aracılığıyla konuşan Ricksen 'son gecesi' için tüm taraftarları ve sevenlerini bir etkinliğe davet etti.
8
Ricksen davet mesajında "Merhaba, bu ayın 28'inde özel bir gece düzenleyeceğim. Bu benim için oldukça zor ama son gecem olacak. Gelin ve o günü unutulmayacak bir gece yapalım. Umarım görüşürüz, Fernando" ifadelerini kullandı.
Motor Nöron Hastalığı
İlk olarak 1869 yılında teşhis edilen motor nöron (ALS) hastalığı, ilk zamanlarda Charcot hastalığı olarak anılsa da günümüzde ALS hastalığı olarak bilinmektedir. Sinir sistemi hastalığı olan ALS’nin açılımı 'Amiyotrofik Lateral Skleroz' olarak tanımlanmaktadır. Merkezi sinir sistemi, beyin sapı ve omurilik gibi bölgelerde motor sinir hücrelerinin kaybı nedeniyle meydana gelen bir hastalıktır. Beyin ve omurilikteki motor nöronların zarar görmesine bağlı olarak nefes almak ve yürümek gibi kişinin temel ihtiyaçlarını karşılaması zorlaşır.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS