Erdoğan açıkladı: "Suriyeliler için sınırda şehir..."

Erdoğan açıkladı: "Suriyeliler için sınırda şehir..."

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yeşilay tarafından düzenlenen Zümrüdüanka Töreni'nde önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Suriyeli mülteciler için de Suriye'nin kuzeyinde Türkiye'ye yakın bir bölgede özel bir şehir kurulması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'den gelen sığınmacılar için formülün, Suriye'nin kuzeyinde, Türkiye'ye yakın bir bölgede bir şehir kurmak olduğunu belirterek, "Yerel mimari ile biz Suriye'nin kuzeyinde, Türkiye'ye yakın bir bölgede bu şehri kuralım. Dolayısıyla Suriye'den çıkacak olanları orada iskan edebiliriz, Türkiye'dekileri de aynı şekilde orada iskan etme imkanımız olabilir. Bunu karşılıklı konuştuğumuz zaman 'haklısın' diyorlar. Bunu Sayın Obama ile de konuştuk, hatta koordinatlarını bile belirledik ama uygulamaya gelince hâlâ ses yok" dedi.


Erdoğan, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda Yeşilay tarafından düzenlenen Zümrüdüanka Ödül Töreni'nde yaptığı konuşmada, gerek Başbakanlığı döneminde, gerekse Cumhurbaşkanı olarak, Yeşilay'ın toplumu bilinçlendirme, farkındalık oluşturmave bağımlılığı önleme mücadelesine daima güçlü destek verdiğini, bundan sonra da vermeye devam edeceğini söyledi. Son Batı Afrika gezisine değinen Erdoğan, Türkiye'nin o kıtadaki imajına dikkat çekti. 


"DÜNYADA İLK 3'ÜN İÇİNDEYİZ"


Erdoğan şöyle devam etti:"Dünyada biz ilk 3'ün içindeyiz. Biliyorsunuz, Amerika, İngiltere, Türkiye... Yardım eden ülkeler arasında biz 3. sıradayız. Fakat olayı milli gelire oranla değerlendirdiğiniz zaman, Türkiye 1. sırada... Çünkü biz onların baktığı gibi bakmıyoruz ki. Sadece şu 5 senede, Suriye'den gelen mültecilere harcadığımız para 10 milyar dolar, sadece 5 senede. Bunun içerisinde ben STK'ların, belediyelerin yaptığı yardımları, bunları söylemiyorum, bunlar bütçeden çıkan paralar, bunu söylüyorum.Biz olaya homo-ekonomikus anlayışıyla bakmıyoruz. Bizim medeniyetimizde, bizim değerler silsilemiz içerisinde olay farklı. 'Veren el alan elden hayırlıdır.' Bize Batı ne diyor, 'Size yılda 3 milyar Avro vereceğiz. Bakınız bu sözü vereli 4 ay oldu, hâlâ verecekler, hâlâ verecekler."


"MÜLTECİLER İÇİN SURİYE'NİN KUZEYİNDE BİR ŞEHİR KURALIM"


"Bugün AB Konseyi Başkanı ziyaretimdeydi. 'Bakın, verseniz de vermeseniz de biz bu mültecilere kapımızı kapatmadık Batılılar gibi. Açık tuttuk, yine açık tutacağız ama biraz da vicdan' dedik. 'Bunu beraber paylaşalım istiyoruz sizinle ama siz, 'Türkiye kapıları Batı'yaaçıyor, oraya yönlendiriyor' gibi bir yanlışın içerisindesiniz, bakın bunu bırakın, gelin el ele verelim.' Ben size bir şey söylüyorum, formül nedir? Suriye'nin kuzeyine biz bir şehir kuralım. Yaklaşık 4 bin 500 kilometrekarelik bir şehir kuralım ve bu şehirde biz altyapısıyla, üstyapısıyla her şeyi uluslararası camia paylaşalım. Biz biliyorsunuz inşaat sektöründe iyiyiz, başka ülkeler de buna girebilir. Yerel mimari ile biz Suriye'nin kuzeyinde, Türkiye'ye yakın bir bölgede bu şehri kuralım. Dolayısıyla Suriye'den çıkacak olanları oradaiskan edebiliriz, Türkiye'dekileri de aynı şekilde orada iskan etme imkanımız olabilir. Bunu karşılıklı konuştuğumuz zaman 'haklısın' diyorlar. 


"OBAMA İLE KOORDİNATLARINI BİLE BELİRLEDİK"


"Bunu Sayın Obama ile de konuştuk, hatta koordinatlarını bile belirledik ama uygulamaya gelince hâlâ ses yok. Mesele karar meselesi. Karar verici olmak, irade koymak, bu... Maalesef bunu da koymayınca iş gecikiyor ve iş kapıya dayanınca da feryat başlıyor."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS