"Erdoğan'ın sonu mu?"

"Erdoğan'ın sonu mu?"

İngiltere basını Türkiye'deki yolsuzluk iddialarıyla ilgili gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyor. Dünyanın önde gelen ekonomi gazetesi Financial Times, "Bu Erdoğan'ın sonu mu?" başlıklı haberinde yolsuzluk soruşturmasının hükümeti sarstığını ve bunun, Başbakan Erdoğan'ın yıllardan beri karşılaştığı en büyük siyasi kriz olduğunu belirtti.

Haberde şu ifadelere yer verildi:

"Geçtiğimiz hafta, savcıların soruşturduğu dört bakan görevden ayrıldı. Bir tanesi Türk liderin onayı olmaksızın hiçbirşey yapmadığını ileri sürerek Erdoğan'ın da istifa etmesi gerektiğini söyledi. Başbakan, oğlu Bilal Erdoğan'ın ve en nihayetinde kendisinin, de Türkiye'ye karşı bir komplo olarak nitelediği sorşturmanın odağında olduğunu ileri sürdü."

Financial Times, "Bu Erdoğan'ın sonu mu?" diye sorduğu bir soruya verdiği yanıtta şu satırlara yer verdi:

"Hayır, en azından henüz değil. Erdoğan'ın ilk tepkisi polisi daha sıkı kontrol altına almak ve yeni kabineyi kendisine sadıklardan oluşturmak oldu ve böylece gücü daha da merkezi hale getirdi. Yeni içişleri bakanının milletvekili olmayıp eski başbakanlık müsteşarı olması iktidarı ne kadar sıkı sıkıya tuttuğu hakkında fikir veriyor."

"Daha genel olarak, Erdoğan yeteneği, karizması ve AK Parti'nin müthiş organizasyonuyla 10 yıldır Türkiye'de seçimlerde egemenliğini kurdu. Kamuoyu yoklamalarında yüzde 40'tan aşağı oy aldığı nadir olan parti, yenilmez olduğunuı kanıtladı. Bu arada, ana muhalefet partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi adeta seçilemez olduğunu gösterdi. Bu yüzden, Erdoğan'ın muhaliflerine Mart'ta yapılacak belediye seçimlerinde cevaplarını alacaklarını söylemesine şaşırmamak gerek."

"Belki de Erdoğan'ın siyaseten ayakta kalıp kalmayacağını değil de bunun bedelinin ne olacağını ve Türkiye için ne anlama geleceğini sormak gerek."

The Guardian gazetesi, yolsuzluk soruşturmasının Erdoğan'ın ahlaki söylemine leke sürebileceğini, polise karşı yapılan operasyonların da yargıyla hükümet arasında kavgaya neden olduğunu belirtti.

Gazete, yatırımcıların Türk hisse senetlerini ellerinden çıkardıklarını ve Türk lirasını dolar karşısında tüm zamanların en düşük seviyesine çektiklerini, kabinede yapılan değişikliklerin de bu düşüşü engelleyemediğini ifade etti.

The Times gazetesi yazarı Piotr Zalewsky'nin Türkiye'deki gelişmelerle ilgili kaleme aldığı yazı "Türk Başbakan hain çeteler beni yerimden etmeye çalışıyor diye uyardı" başlığını taşıyor.

Zalewsky, yolsuzluk soruşturmasının Başbakan'a rahatsız edici derecede yaklaştığını yazdı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS