Ermenistan'da kriz sürüyor: Paşinyan özür diledi!

Ermenistan'da ordunun istifasını talep ettiği Başbakan Nikol Paşinyan, akşam saatlerinde düzenlediği mitingde "Hem hükümetimiz hem de şahsım olarak yaptığımız hatalar nedeniyle Ermenistan halkından özür diliyorum." dedi. Paşinyan, ordunun tepkisini çekerek darbe girişimine yol açan ‘Karabağ savaşında Rus İskender füzeleri işe yaramadı’ sözlerinden de geri adım attı.Ermenistan'da ordunun istifasını talep ettiği Başbakan Nikol Paşinyan, bunu "darbe girişimi" olarak nitelendirerek destekçilerini meydanlara çağırmıştı.

Geçtiğimiz hafta yaşanan olayın ardından artan yüksek tansiyon devam ederken, Paşinyan hem darbe girişimine karşı düzenlediği mitingle destekçilerine seslendi.

Paşinyan, yaklaşık 10 bin destekçisine seslendiği konuşmasında kendi hükümetinin de hatalarda bulunduğunu ve af dilediğini belirterek, "Hem hükümetimiz hem de şahsım olarak yaptığımız tüm hatalar nedeniyle Ermenistan halkından özür diliyorum. Hem ben hem de hükümet olarak yaptığımız bu hatalardan dersler çıkarmaya çalışacağız" dedi.

Paşinyan, darbe girişiminden eski Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ı sorumlu tutarak, "Direkt olarak söylemek isterim ki, Genelkurmay Başkanlığının açıklaması eski hükümetlerin, özellikle de Serj Sarkisyan'ın nüfuzunun bir sonucu. Genelkurmay başkanı, bu açıklamasıyla yasayı ihlal etti ve istifa etmesi gerekiyor. Bu kaçınılmaz ancak bu gelecekte ordu kademelerinde bir kan davası olacağı anlamına gelmez. Sarkisyan ve eski hükümetler, orduyu meşru hükümetlere karşı harekete geçirmeye çalışıyor" dedi.

İSKENDER FÜZELERİ KONUSUNDA DA GERİ ADIM ATTI

Paşinyan, askerin tepkisini çeken, Rus yapımı İskender füzelerinin Azerbaycan ile savaşta ‘işe yaramadığı’ yönündeki açıklamasında da ağız değiştirdi.

Hürriyet'ten Nerdun Hacıoğlu'nun haberine göre, darbe girişiminin gerekçesi olarak gösterilen sözlerini ‘yanlış bilgilendirildiği için söylediğini’ belirten Paşinyan, “Rusya lideri Vladimir Putin ile yaptığım telefon görüşmesinde, İskender füzeleri hakkında yanlış bilgilendirildiğimi anladım. Durum bana hatalı izah edildiği için yanlış ifadeler kullandım. İskender füzeleri meselesi, Ermenistan ile Rusya arasındaki stratejik ortaklığı ve askeri alanda yapılan işbirliğini asla tartışmaya açmaz” dedi.

RUSYA: TATMİN EDİCİ

Bu açıklamaya, Moskova’dan anında yanıt geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Ermenistan yönetiminin yaptığı son İskender izahatı, bizim için tatmin edici. Yapılan ilk hatanın yanlış bilgilendirme sonucu olduğu Paşinyan ile Putin arasındaki telefon görüşmesinde teyit edilmiştir” dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS