Ertuğrul Kürkçü'den Davutoğlu'na yanıt

Ertuğrul Kürkçü'den Davutoğlu'na yanıt

Avrupa Konseyi'nde İngilizce soru yönelttiği Başbakan Davutoğlu tarafından suçlanan HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, "Mesajım, yüzde 99'u İngilizce konuşan AKPM üyelerine aracısız ulaştı ve kayıtlara kendi sözcüklerimle geçti" diye yanıt verdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'na Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Genel Kurulu'nda sorduğu soru sonrası tepkili bir yanıt alan Kürkçü, Davutoğlu'nun sözlerine sosyal medyadan yanıt verdi.


Davutoğlu'ndan Ertuğrul Kürkçü'ye Avrupa Konseyi'nde Türkçe tepkisi


Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nde (AKPM) toplantı kayıtlarının resmi dillerde yapıldığını belirten Ertuğrul Kürkçü, "AKPM'de Türkçe resmi dil olsaydı elbette Türkçe konuşmayı tercih ederdim" dedi.


"Resmi dillerde yapılmayan konuşmalar da kayıtlara çevirmenlerin dile hakimiyetine ve çeviri hızına bağlı olarak geçiyor" diye yazan Kürkçü, soruyu İngilizce olarak yöneltmesini, "Muhataplarınıza düşüncenizi aracısız anlatmak yerine, ister istemez fikrinizi aşındıran bir çeviriye bağlı kalmakta ısrar anlamsız" sözleriyle gerekçelendirdi.


Başbakan Davutoğlu Obama'dan randevu istedi


Kürkçü, "İngilizce mesajım, yüzde 99'u İngilizce konuşan AKPM üyelerine aracısız ulaştı ve kayıtlara kendi sözcüklerimle geçti" dedi.


Ertuğrul Kürkçü, Avrupa Parlamenterler Konseyi'nde düzenlenen çalışma oturumunda soruları yanıtlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu'na Güneydoğu'daki operasyonlar ve Suriyeli mültecilerle ilgili soru yöneltmişti. Başbakan Davutoğlu da Kürkçü'nün sorusunu İngilizce olarak sormasına, "Türk ve Kürt vatandaşlarına saygı gereği Türk Başbakana Türkçe ifade etmesini tercih ederdim" diye tepki göstermişti. Davutoğlu ayrıca Kürkçü'yü sorusundaki "gerilla" ifadesi nedeniyle eleştirmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS