Son Dakika

Esad ordusu Türkmen Dağı'na girdi

A A

20.11.2015 - 12:14 Son Güncelleme:

Suriye ordusu, Rus savaş uçaklarının desteğiyle Lazkiye kırsalında stratejik öneme sahip olan Türkmen Dağı'na girdi. Ordu, El Nusra'nın da içinde yer aldığı Fetih Ordusu'nun elindeki iki kasabayı ele geçirdi.

Esad ordusu Türkmen Dağı'na girdi

Suriye ordusu,  3 gün önce Lazkiye kırsalındaki Bayırbucak Türkmen bölgesinde başlattığı kara harekatını genişletmişti.

Yerel kaynaklara göre ordu, sabah erken saatlerde Rusya'nın da hava desteğiyle Fetih Ordusu'nun kontrolünde bulunan Türkmen Dağı mevkiindeki Fırınlık, Acısı ve Avanlı bölgelerine aynı anda saldırı başlattı.

Bölgede stratejik bir öneme sahip olan Türkmen Dağı'na giren Suriye ordusu, şiddetli çatışmalar sonucunda Dagameşle ve Şems kasabasını ele geçirdi.

Lazkiye ile İdlib'in arasında bulunan Türkmen Dağı, 3 yıl önce muhaliflerin kontrolüne geçmişti.

Anadolu Ajansı'na göre, çatışmalarda yaralanan Fetih Ordusu mensuplarında 4 yaralı Türkiye'ye getirildi, yaralılardan biri hayatını kaybetti.

 

20 bin Türkmen çadır kentlere sığındı

Suriyeli yerel kaynaklar, Bayırbucak Türkmenleri bölgesine 3 gün önce başlayan saldırılarda çok sayıda Türkmenin hayatını kaybettiğini, çok sayıda yaralı bulunduğunu bildiriyor. Saldırılar nedeniyle 18 Türkmen köyünün boşaltıldığı ayrıca can güvenliği nedeniyle binlerce kişinin Yayladağı İlçesi'nin karşısındaki Lazkiye'nin Yamada Köyü'nde bulunan çadır kentlere sığındığı, çok acil gıda ve çadıra ihtiyaçları olduğu belirtiliyor.

İdlib'e hava saldırı düzenlendi

Öte yandan Esad'a bağlı uçaklar bugün de İdlib'in muhaliflerin kontrolündeki Albara ve Mart Alnoaman köylerine hava saldırısı düzenledi. Saldırıda çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği kaydedildi.