Esad, Rami Mahluf'un mallarına el koydu

Esad, Rami Mahluf'un mallarına el koydu

Reuters haber ajansının haberine göre, Suriye'de Esad yönetimi, rejimin en önemli iş adamı olarak görülen ve ülke ekonomisinin yüzde 60'ına yakın bir bölümünü kontrol ettiği tahmin edilen Rami Mahluf'un mallarına tedbiren el koyma kararı aldı

Reuters'ın haberine göre, Mahluf'un yanı sıra eşi ve çocuklarına ait mallara da el konuldu. Reuters'ın ele geçirdiği Maliye Bakanı imzalı belgeye göre, Mahluf'un Şam yönetimine olan borçlarını ödemesini garanti altına almak için tedbiren böyle bir işlem yapıldı.

Uzun yıllar boyunca Esad rejiminin en önemli iş adamı olarak görülen Mahluf'un Suriye ekonomisinin yüzde 60'ını kontrol ettiği tahmin ediliyor.

Mahluf geçtiğimiz günlerde sosyal medya platformu Youtube'da paylaştığı videolarda Suriye'nin iki GSM şirketi Syriatel ve MTN'ye yönelik mali denetimlerde haksızlık yapıldığını savunarak, eleştirilerde bulunmuştu.

RAMİ MAHLUF KİMDİR ?

Rami Mahluf, 1990'lardan itibaren Hafız Esad rejiminin sağladığı imtiyazlarla güçlenmeye başlayıp 2000'li yıllarda ülke ekonomisinin yarıdan fazlasını kontrol eden en zengin iş adamı haline geldi.

Yasa dışı yollarla zenginleşme, yolsuzluk ve ekonomik adaletsizliğin sembolü olarak görülen Mahluf, ülkede 2011'de yönetimin reformu talebiyle başlayan halk hareketlerinde protestocuların hedefindeydi.

İç savaşta ekonominin kötüleşmesi ve devlet gelirlerinin azalması üzerine rejimin, Mahluf başta olmak üzere iş adamlarından vergi ve haraç benzeri talepleri arttı.

Rejim, iş adamlarından beklentilerini karşılayamayınca Ağustos 2019'da ülkenin en zengin 29 iş adamına karşı kara para aklama ve terörü finanse etme suçlarından soruşturma başlattı.

Bu süreçte Mahluf ve diğer bazı oligarkların mallarına kısmen el koyuldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS