Eski İngiltere Başbakanı Blair özür diledi

Eski İngiltere Başbakanı Blair özür diledi

Eski İngiltere Başbakanı Blair özür diledi

CNN International'a konuşan eski İngiltere Başbakanı Tony Blair, Irak savaşındaki hatalarından dolayı özür diledi. CNN Internatioanal'a konuşan Blair, IŞİD'in ortaya Irak savaşının etkisi olup olmadığı sorusuna "Bu fikirde doğruluk payı olabilir ama tek neden bu olamaz" diye yanıt verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bilim insanları "Hunza Türkleri"'nin sırrını araştırıyor

İngiltere eski Başbakanı Tony Blair, 2003'te ABD öncülüğündeki Irak işgalinde yapılan hatalardan dolayı özür diledi. Blair, IŞİD'in yükselişinde Irak savaşının da payı olduğunu itiraf etti.

CNN'e konuşan Blair, "Aldığımız istihbarat yanlış olduğu için özür dilediğimi söyleyebilirim. Ayrıca planlamadaki bazı hatalar ve, şüphesiz, rejimi ortadan kaldırır kaldırmaz yaşanacaklarla ilgili anlayışımızdaki hatadan ötürü özür dilerim" dedi. 
BBC'nin haberine göre; Blair, Parlamento'da ve Irak Soruşturma Komisyonu'nda bu iki mevzuya ilişkin özür dilemişti.
Irak savaşı konusunda bütünlüklü bir özür dilemekten kaçınan Blair, "Saddam'ı uzaklaştırdığımız için özür dilemem zor. Bugün, 2015 yılından bakınca bile, orda olmaması, olmasından daha iyi" diye konuştu. 

IŞİD'in ortaya çıkmasında Irak işgalinin payı var

Blair, “Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) yükselişinin ana nedeni 2003'teki Irak işgâli” yönündeki görüşte "doğruluk payı" olduğunu da itiraf etti:

“Elbette, 2003'te Saddam'ı deviren bizlerin 2015'teki durumdan sorumlu olmadığımızı söyleyemezsin. Fakat şunları görmek de önemli: Bir; 2011'de başlayan Arap Baharı'nın da bugünkü Irak üzerinde etkileri var. İki; IŞİD, Irak değil, Suriye'deki ortamda sivrildi."

Zakaria'nın, "Irak'a girme kararı nedeniyle 'savaş suçlusu' olarak yaftalanmasına ilişkin kendini nasıl hissettiği sorusuna" cevabında Blair, "O dönemde doğru olduğuna inandığım şeyi yaptım" yanıtını verirken, "Şimdi, doğru ya da yanlış... Herkesin o konuda kendi yargısı olabilir" dedi. 

Chilcot raporu kısa süre içinde açıklanacak

Blair'in Chilcot raporunun yayımlanması öncesinde bu açıklamaları yapması eleştiri konusu oldu.
İngiltere hükümeti 2009 yaz aylarında Irak savaşı öncesinde ve sırasında alınan kararları soruşturmak amacıyla bir komisyon kurmuştu. 
Sir John Chilcot başkanlığındaki beş kişilik komisyon, 2001-2009 yılları arasındaki olayları incelemişti. 
Komisyonun kamuoyunda anılan ismiyle "Chilcot raporu"nun gelecek günlerde yayımlanması bekleniyor.