Eski Papa, II. Jean Paul'ün aşk mektupları ortaya çıktı

Eski Papa, II. Jean Paul'ün aşk mektupları ortaya çıktı

Katoliklerin eski lideri Papa II. Jean Paul'ün aşk mektupları ortaya çıktı. ABD'de yaşayan Polonya asıllı filozof Anna-Teresa Tymieniecka ile kardinal olduğu sırada başlayan ilişkisini sonrasında da sürdüren Jean Paul'ün, "Sevgili Teresam..." diye başlayan mektupları, Tymieniecka'nın ölümünün ardından arşivini bağışlamasıyla ortaya çıktı. Mektuplara göre, Tymieniecka, eski Papayı bir ABD ziyaretinde New England'daki evinde kalması için davet etmiş...

Katolik aleminin 2005'te yaşamını yitiren lideri


Fotoğrafların, Wojtka'nın Tymieniecka'yı davet ettiği yürüyüşler, kayak seyahatleri ve kamp yolculuğu sırasında çekildiği sanılıyor. Fotoğraflar arasında Tymieniecka'yu papa seçildikten sonra II. Jean Paul adını alan Wojtka'yı Vatikan'da ziyaret ederken gösteren kareler de bulunuyor.


Kardinal Wojtyla'nın, mektuplaştığı başka kadın arkadaşlarının da olduğu biliniyordu. Hatta bu arkadaşlardan biri yıllarca yazıştığı psikiyatrist Wanda Poltawska'ydı. Wojtka'nın, Tymieniecka'ya yazdığı mlektuplar ise son derece duygusal olmaları ve ilişkilerinin anlamını sorgulayan ifadeler nedeniyle diğerlerinden ayrılıyor.


Wojtka, 27 yıl papalık koltuğunda oturduktan sonra 2005'te hayata veda etmiş, 2014'te aziz ilan edilmişti.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS