Son Dakika

Etiyopya'da milli bayram kutlamalarında kan aktı

A A

02.10.2016 - 19:23 Son Güncelleme:

Etiyopya'da güvenlik güçlerinin, milli bayram kutlamalarında hükümet karşıtı sloganlar atan Oromo kabilesi üyelerine müdahalesinde ilk belirlemelere göre 52 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Başkent Addis Ababa'ya 45 kilometre uzaklıktaki Dberzit kentindeki Hora Gölünün 5 kilometre yakınında, Oromo kabilesinin düzenlediği milli bayram kutlamasında hükümet karşıtı sloganların atılması üzerine polis göstericilere müdahale etti.

Sayıları yüz binleri aşan kalabalığı dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullanan güvenlik güçleri ile göstericiler arasında çıkan arbede sonucu izdiham yaşandığı, çatışmalardan kaçan binlerce göstericinin göle atladığı ifade edildi.

Hükümet kaynakları, izdiham nedeniyle ilk belirlemelere göre 52 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Etiyopya hükümetinin geçen yıl başlattığı Oromo eyaletindeki tarım arazilerini kamulaştırarak başkent Addis Ababa'nın sınırlarını genişletme çalışması sonucu, Oromo'da Aralık 2015'ten Ağustos 2016'ya kadar hükümet karşıtı protestolar düzenlenmişti.

Bedri Koraman'ın mezarı açılacak mı?

Kılıçdaroğlu: Yarı açık cezaevinde yaşıyoruz

200 ölü ididası

Resmi verilere göre, bu protestolarda yaklaşık 200 kişinin hayatını kaybettiği ifade edilirken, uluslararası insan hakları kuruluşları bu sayının çok daha fazla olduğunu iddia ediyor.

Oromo eyaletinde nüfus etnik Oromolar'dan oluşuyor. Etiyopya'nın 90 milyonluk nüfusunun yaklaşık 35 milyonunu Oromolar oluşturuyor.

Başbakan: Hesap verecekler

Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn, "Ireecha" olarak bilinen şükran bayramı dolayısıyla düzenlenen kutlamalarda 52 kişinin ölümüne neden olan kişilerin adalete hesap vereceğini belirtti.

Desalegn, bant kaydından yayımlanan halka sesleniş konuşmasında, başkent Addis Ababa'ya 45 kilometre uzaklıktaki Dberzit kentindeki Hora Gölü'nün 5 kilometre yakınında yapılan kutlamalarda olay çıkaran ve izdihama neden olan grupları "barış karşıtı" olarak nitelendirdi.

Olayla ilgili soruşturma başlatılacağını ve suçluların adalete hesap vereceğini ifade eden Desalegn, Oromo etnik grubuna seslenerek, suçluların ortaya çıkarılmasında hükümete yardım etme ve işbirliği içerisinde olma çağrısında bulundu.