Evinde bomba fabrikası kurdu! Ülkeyi dehşete düşürdü

İngiltere'de yaşayan Steven Bracher isimli adam, evinin birinci katında bomba fabrikası kurduğu ortaya çıkınca bölge halkını dehşete düşürdü. Evinin bir odasında kurduğu ve içinde onlarca madde barındıran kimyasal laboratuvar ile yaptığı bomba üretiminin yanı sıra; evinde cephanelik, pala, bıçak, balta, havalı tabanca, mancınık ve kanca gibi silahlar da bulundurduğu ortaya çıktı.İngiltere'nin Devon şehrinde yaşayan 56 yaşındaki Steven Bracher, evinin birinci katında bomba fabrikası kurdu. Evinde derme çatma bir kimyasal laboratuvar açan adamın, büyükçe bir silah deposuna da sahip olduğu ortaya çıktı.

Steven, yaşadığı Devon'daki Bishop's Tawton köyünde halktan gizli olarak onca zaman onlarca bomba, kimyasal ve silahlar biriktirdi.

Yapılan aramalar sonucu evinde depoladıkları arasında, birçok cephanelik, yüzlerce şişe kimyasal madde, pala, bıçak, balta, havalı tabanca, mancınık ve kanca gibi silahlar da bulunuyor.

Evini patlayan bir bomba yapım fabrikasına dönüştüren adam, ünlü İngiliz sanatçı Lenny Henry ve Dawn French'e karşı yazdığı ırkçılık ve nefret dolu günlüklerin tespit edilmesinden sonra tutuklandı.

Bomba ekipleri, 17 geliştirilmiş patlayıcı cihazı ve yatağın altında saklanan 9 kg gübre bombasını bulup etkisiz hale getirdi. İmha için, kentteki adli tıp laboratuvarından uzmanlardan da yardım alındı.

Buldukları gübre bombasını etkisiz kılmak için patlatıp havaya uçuran ekip, ayrıca o anları kameraya aldı.

Polis patlayıcılarla birlikte, Bracher'ın kaleme aldığı aşırı homofobik, ırkçı ve hükümet karşıtı görüşlerini yansıtan rahatsız edici günlük kayıtlarını da buldu. Mektubun içeriğinde siyahilere karşı nefretler savuran adam, mektupta insanları açıkça tehdit edip öldürmekten bahsediyordu.

Davanın yargıcı David Evans şunları söyledi: “Defterdeki yazılar, ırkçı ve homofobik tutumların ve toplumdaki diğer gruplara karşı saldırgan düşmanlık hislerinin açık ve sarsıcı ifadeleriydi.”

Evinde bomba fabrikası kurup büyük bir tehlikeye sebep olan Steven'ın, tek başına yaşadığı, küçük bir arkadaş çevresi olduğu ve işsiz olduğu ortaya çıktı. Ayrıca patlayıcılara da hayranlık duyduğu ve onlara 'havai fişek' diye hitap ettiği öğrenildi.

Başlangıçta terörle ilgili olabileceği gündeme getirilen olayın, terörle bir ilgisi bulunmadığı söyleniyor.

Ayrıca adamın psikiyatrik sorunlardan muzdarip olmadığı fakat fazlaca sarhoş ve uyuşturucu almış olduğu dile getirildi.

Bomba düzeneğini kuran Bracher, 40 ay hapse mahkum edildi.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS