Facebook'un kurucusu Zuckerberg, Twitter-Trump savaşında Trump'ı seçti

Twitter’ın, ABD Başkanı Donald Trump'ın bir paylaşımına ‘Bilgiyi doğrula’ etiketi koymasıyla başlayan sosyal medya savaşında Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg ABD başkanını seçti.Twitter, son günlerde sosyal medya platformlarında dezenformasyonun yayılmasının önüne geçmek için bazı paylaşımlarının altına eklediği "bilgiyi doğrulama" etiketini, salı günü Trump'ın California eyaletindeki "uzaktan oylama" konusunda attığı tweetlere de uygulamıştı.

Söz konusu uyarının gündem olmasının ardından Trump olay hakkında Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Twitter'ı "3 Kasım'daki seçimlere müdahale etmeye çalışmak" ve "ifade özgürlüğünü kısıtlamak" ile itham etmişti.

Trump, çarşamba sabahı yaptığı Twitter paylaşımında ise "Cumhuriyetçiler, sosyal medya platformlarının, muhafazakar sesleri susturmaya çalıştıklarını hissediyor. Bunun olmasına izin vermeyeceğiz, bu platformlara ya güçlü düzenlemeler uygulayacağız ya da bunları kapatacağız." ifadesini kullanmıştı.

Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany ise ABD Başkanı Donald Trump'ın, perşembe günü sosyal medya platformlarına ilişkin bir kararname imzalayacağını açıklamıştı.

Twitter-Trump savaşına Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg de katıldı. Fox News’e konuşan Zuckerberg, “Bu konuda bence Twitter’dan farklı bir politikamız var. Ben sadece Facebook’un, her şey konusunda gerçeğin yargıcı olmaması gerektiğine inanıyorum. Genel olarak, platform şirketler, bunu yapacak pozisyonda olmamalı” dedi.
Twitter CEO'su Jack Dorsey ise yapılanı savunarak, "Dünya çapında, seçimlerle ilgili tartışmalı bilgileri göstermeye devam edeceğiz. Ayrıca yaptığımız bir hata olursa da bunu kabul edeceğiz. Bu bizi, ‘gerçeğin hakemi' yapmaz. Niyetimiz, çelişen ifadelerle ilgili noktaları birleştirmek ve insanların kendi yargılamalarını yapmalarını sağlamak" dedi.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS