FBI: "ABD'ye yönelik ciddi bir tehdit yok"

FBI: "ABD'ye yönelik ciddi bir tehdit yok"

Paris'te 129 kişinin öldüğü saldırıların ardından IŞİD, ABD'yi de tehdit etmiş Washington ve New York'ta da saldırı gerçekleştireceklerini ilan etmişti. Bu tehditlerin ardından FBI Başkanı kameraların karşısına geçti ve "Korku içinde yaşamayı gerektirecek bir durum yok, ciddi bir tehlike altında olduğumuz yönünde bir bilgimiz yok" dedi.

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı James Comey, Amerikan halkına Paris'te meydana gelen saldırıların ardından şüpheli durumlara karşı uyanık olmaları yönünde çağrı yaparken, benzeri bir saldırıyı ülke topraklarında beklemediklerini söyledi.


IŞİD'den ABD'ye videolu tehdit


Comey, ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch ile "Paris saldırılarından sonra ABD'de teröre karşı mücadele" konulu ortak basın açıklaması yaptı. ABD olarak geçen hafta Paris'te meydana gelen saldırıların ardından ciddiye alınabilecek bir tehlike uyarısı almadıklarını kaydeden Comey, terör soruşturmalarını artırdıklarını ve federal dedektiflerin olası bir benzer tehlikeye karşı "onlarca" kişiyi yakın takip altında tuttuğunu söyledi. Comey, ABD istihbaratının yoğun bir gayret gösterdiğini dile getirerek, "Mükemmel değiliz fakat iyiyiz" dedi.


ABD'den flaş mülteci kararı


Comey, "Paris'te meydana gelen saldırı gibi ciddiye alınabilecek bir tehlike altında olduğumuz yönünde bir bilgimiz yok ve olayın saldırganlarıyla ABD arasında herhangi bir bağ görmedik" değerlendirmesinde bulundu.


ABD vatandaşlarının "korku içinde" yaşamasını gerektirecek bir durum olmadığını belirten Comey, bunun yerine daha "uyanık" olmaları gerektiğini ve tehlike sezdikleri zaman yetkili kişilere haber vermelerini istedi. Comey, "Korkunun seni etkisizleştirmesine müsaade etme, bu tam da teröristlerin istediğidir. Senin onları gölgende dahi görmeni ister ve senin aslında onları olmadıkları kadar büyük olduklarını düşünmeni isterler" ifadesini kullandı.


ABD'ye sosyalizm mi geliyor?


Adalet Bakanı Lynch de teröre karşı mücadele konusunda sert adımlar attıklarını ve Amerikan halkına tehdit oluşturacak kişilerin peşinde olduklarını belirtti. FBI'ın 2013 yılından beri "aşırıcılık" ile alakalı olarak 70 kişiyi tutukladığını anlatan Lynch, "Temel amacımız Amerikan halkının güvenliğini sağlamaktır. 7 gün 24 saat çalışarak herhangi bir komployu durdurmak için çalışıyoruz" diye konuştu.


Lynch, ABD Temsilciler Meclisi'nin, Suriyeli ve Iraklı mültecilerin ülkeye kabulünü zorlaştıran maddeler içeren yeni yasa tasarısını kabul etmesine de değinerek, tasarının kabulünü isteyen üyelerin eleştirilerini "pratik olmayan ve imkansız" şeklinde değerlendirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS