FED Başkanı Powell'dan flaş enflasyon mesajı

FED Başkanı Powell'dan flaş enflasyon mesajı

Piyasaların gözü kulağı ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasına çevrildi. Powell, ABD ekonomisinin sıkı para politikasıyla baş edebilecek kapasitede gücü olduğunu belirterek, FED'in enflasyonu yüzde 2 seviyesine düşürme hedefinin geçerli olduğunun altını çizdi. Sözlerine ek olarak "enflasyon yukarı yönlü olarak şaşırttı ve daha da şaşırtabilir" açıklamalarını yaptı ve faiz artışlarının devamının uygun olacağını düşündüklerini belirtti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, Kongre'de yarı yıla ilişkin konuşmasını gerçekleştirdi.

Powell, ABD ekonomisinin sert finansal önlemleri aşabilecek kapasitede gücü olduğunu belirterek, yüzde 2 enflasyon hedefinin hala geçerli olduğunu söyledi. Sözlerine ek olarak “enflasyon yükselişi şaşırttı ve daha fazla sürprizle karşılaşabiliriz” açıklamalarını yaptı.

Fed'in faiz artırımlarının devam etmesinin uygun olacağını öngörüsünde olduğunun altını çizen Powell, "Enflasyon yukarı yönlü sürpriz yaptı ve daha fazla sürpriz kapıda olabilir. Bu yüzden gelecek veriye ve görünümün gelişimine yanıt verirken çevik olmalıyız” dedi.

Bloomberg'deki habere göre faiz artışlarının devamının uygun olacağını düşündüklerini söyleyen Powell, Fed'in çeşitli şoklara karşı "çevik" olması gerektiğine vurgu yaptı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Fed geçtiğimiz hafta 1994’ten bu yana ilk kez tek seferde 75 baz puanlık faiz artışı yapmış ve faiz bandını %yüzde 1,5- yüzde 1,75’e yükseltmişti.

Fed Başkanı Powell'ın açıklamaları şöyle:

Fed enflasyonu geri getirmeye güçlü şekilde bağlı. Fedi faiz artırımlarının devam etmesinin uygun olacağını öngörüyor. Gelecekteki faiz artırımlarının hızı gelecek verilere ve ekonomik görünümün gelişimine bağlı olmaya devam edecek. Kararlarımızı toplantıdan toplantıya vereceğiz. Eğer ABD, tüm Amerikalıların faydalanacağı güçlü bir işgücü piyasası dönemin devam ettirecek ise enflasyonun aşağı getirilmesi zaruri. Mayıs ayı için var olan verilen çekirdek enflasyonun Nisan ayındaki yüzde 4,9 seviyesine olacağını veya hafif şekilde gerileyeceğine işaret ediyorlar. Fed'in odak noktası enflasyonu yüzde 2 hedefine döndürmek. Son veriler reel GSYH'nın cari çeyrekte toparlandığına, tüketici harcamalarının güçlü olmaya devam ettiğine işaret ediyor. Finansal şartların sıkılaştırılması büyümeyi yavaşlatmaya devam edecek. Fed, düşünceleri konusunda piyasa ile mümkün olduğu kadar açık şekilde iletişime devam edecek. Enflasyon yukarı yönlü olarak şaşırttı ve daha da şaşırtabilir, ancak Fed gelen verilere ve görünümün gelişimine göre buna yanıt vermeye devam edecek. Ekonomi daha sıkı para politikasının üstesinde gelmek için çok güçlü ve iyi konumlanmış durumda.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"RESESYON KAÇINILMAZ DEĞİL"

ABD Başkanı Joe Biden, Associated Press’e verdiği röportajda, güncel ekonomik durum ve pandemi sebebiyle halkın moralinin düşük olduğunu; ancak resesyonun kaçınılmaz olmadığını ve ülkenin geleceği konusunda iyimser olduğunu söylemişti.

İngiltere'de enflasyon 40 yılın zirvesinde

İngiltere'de enflasyon 40 yılın zirvesinde