Filistin bayrağı ilk kez BM'de!

Filistin bayrağı ilk kez BM'de!

Filistin devleti bayrağı Birleşmiş Milletler Genel Merkezi önünde düzenlenen törenle ilk kez göndere çekildi.

Filistin Devleti'nin bayrağı, BM Genel Kurulu'nda alınan karar sonrasında düzenlenen törenle ilk kez Birleşmiş Milletler'de göndere çekildi. Filistin'in BM üyeliği için önemli bir eşik daha geçildi. BM'de "Üye olmayan gözlemci devlet" statüsünde yer alan Filistin'in bayrağı 10 Eylül'de BM Genel Kurulu'nda kabul edilen karar uyarınca göndere çekildi. Aynı konumdaki Vatikan'ın bayrağı da geçen cuma Papa'nın ziyareti sırasında asılmıştı.


Güvenlik ve yer darlığı nedeniyle BM'nin East River kenarındaki bahçesinde düzenlenen törene Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Başbakan Ahmet Davutoğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve çok sayıda bakan ve diplomat katıldı.


Törene ABD yönetiminden kimse katılmadı


Filistin'in BM'ye üye olması için BM Güvenlik Konseyi kararı gerekiyor. 193 üyeli BM Genel Kurulu'nda yaklaşık 130 ülke Filistin'e destek verirken BM Güvenlik Konseyi'nde ABD'nin İsrail'i her koşulda desteklemesi nedeniyle bu karar alınamıyor.


Törende ABD'den üst düzey bir temsilcinin bulunmaması da dikkat çekti.Törende konuşan Genel Sekreter Ban Ki-mun, "Bugün tüm dünyadaki Filistinliler için onur günü, ümit günü. Semboller önemlidir ve bu semboller doğru yönde atılacak adımlar için yönlendiricidir" dedi. Bayrağın Filistin halkının uzun süredir kendi devletlerine sahip olma amacının da sembolü olduğunu kaydeden Ban, "Bu bayrak ve tören amaca ulaşıldığı yanılgısına düşürmemelidir. Filistin Devleti hedefine ulaşmak için ulusal birliğin temin edilmesi gerekir. Öncelikle Gazze ve Batı Şeria tek otorite altında birleştirilmelidir" diye konuştu.


Barış sürecine biran önce dönülmesini isteyen Ban, "Filistin bayrağının bir gün doğru yeri olan BM üyesi ülke bayraklarının yanına asılmasını umuyorum" dedi.


Filistin bayrağı, BM üyesi bayrakların sonunda bir kaç metrelik arayla hazırlanan Vatikan bayrağı ile birlikte yer alıyor. Tören sırasında geçici olarak bahçeye çekilen bayrak daha sonra gerçek yerine taşınacak.Filistin için onur günü


Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da törende yaptığı konuşmada, "Halkımız adına Filistin Devleti bayrağını BM önüne çekiyorum. Bugün bağımsızlık ve özgürlüğü için mücadele veren Filistin halkı için tarihi bir gün" dedi. Konuşmasında bayrak için mücadele edenleri hatırlatan Abbas, "Filistin milliyetçiliği için bugün gurur ve onur günü. Bu onuru, tutuklularımız, yaralılarımız, gazilerimiz ve hayatını bu bayrağın göndere çekilmesi uğruna feda eden şehitlerimize adıyoruz" diye konuştu.


Konuşmaların ardından Filistin bayrağı alkışlar ve zılgıtlar arasında göndere çekildi. Töreni çok sayıda uluslararası medya organı da takip etti.


Filistinliler canlı olarak izledi


Kudüs'ün Şam Kapısı'na dev televizyon ekranı kuran Filistinliler, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, Filistin bayrağının göndere çekilmesi öncesinde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmayı sokakta canlı olarak izledi.


Ellerinde Filistin bayrakları taşıyan kalabalık, Abbas'ın, "İsrail illegal yerleşimleri durdurana ve anlaşıldığı üzere Filistinli tutukluları serbest bırakana kadar Filistin'in de artık bu anlaşmalara uymayacağını" söylemesinin ardından sevinç gösterilerinde bulundu.


Filistinli grubun etrafında, çok sayıda İsrail polisinin hazırbeklediği gözlendi. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistin bayrağı BM GenelMerkezi'nde göndere çekilmesi öncesi yaptığı konuşmada, İsrail'in Oslo Anlaşması ve diğer anlaşmaların gereklerini yerine getirmediğini belirterek, İsrail illegal yerleşimleri durdurana ve anlaşıldığı üzere Filistinli tutukluları serbest bırakana kadar Filistin'in de artık bu anlaşmalara uymayacağını bildirmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS