Yahudilerle aynı ulaşım aracına binme yasağı tepki gelince askıya alındı

Yahudilerle aynı ulaşım aracına binme yasağı tepki gelince askıya alındı

İsrail, Batı Şeria'dan çalışmak için her gün İsrail'e geçen Filistinlilere Yahudi yerleşimcilerle aynı ulaşım araçlarını kullanmayı yasakladı. Ancak karar, gelen yoğun eleştiriler üzerine kısa süre sonra askıya alındı.

İsrail ordusu yazılı bir açıklamaya yaparak, dün itibariyle çalışmak için her gün İsrail'e giden Filistinli işçilerin Batı Şeria'ya giriş çıkışlarının yeni bir düzenlemeye göre yapılacağını duyurdu. Başlangıç olarak önümüzdeki 3 aylık dönemde uygulanacağı belirtilen düzenleme gereğince Filistinlilerin, Yahudi yerleşimcilerin kullandığı ulaşım araçlarına binmesine izin verilmeyeceği açıklandı. 


Gazze'de enkazın ortasına 'kırmızı halı'


Düzenlemeyle Filistinli işçilerin ancak çıkış yaptıkları kapıdan giriş yapabilecekleri ve Batı Şeria'ya geri dönüşte, sadece belirlenen 4 geçiş noktasını kullanabilecekleri kararlaştırıldı.


Filistinliler Ayrım Duvarı'nda delik açtı


İsrail basınındaki haberlerde, Savunma Bakanlığının aldığı bu karar nedeniyle Batı Şeria'da yaşayıp her gün çalışmak için İsrail'e geçen ve sayılarının on binleri bulduğu belirtilen Filistinlilerden bazılarının, evlerine geri dönüşte fazladan saatlerce yol almak zorunda kalacağı yer aldı.


Banksy'den 2 dakikalık Gazze belgeseli


Ancak karara tepkiler gecikmedi. Başta Siyonist Birlik lideri İzak Herzog olmak üzere bazı siyasiler kararı sert bir dille eleştirerek, uygulamanın "İsrail'in imajına zarar vereceğini" ifade etti. Meretz Partisi Lideri Zehava Galon ise kararı Güney Afrika'da siyahilere yönelik ayrımcılık yapan "apartheid rejimi" uygulamalarına benzetti.


Dünyanın en korkunç hayvanat bahçesi


Haaretz gazetesinin haberine göre, tepkiler üzerine İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Moşe Yalon, yaptıkları görüşmenin ardından, "Batı Şeria'da İsrail ile Filistinliler'in ayrı otobüslere binmesini öngören kararı" askıya aldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS