Fırat'ın Batısındaki Mümbiç'e operasyon başlatıldı

Fırat'ın Batısındaki Mümbiç'e operasyon başlatıldı

PYD'nin öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri, Türkiye'nin "kırmızı çizgi" ilan ettiği Fırat nehrinin batısında, IŞİD'in kontrolündeki Mümbiç'e kara operasyonuna başladığını duyurdu. Türkiye tarafında bu bölgeye komşu Karkamış'ta ise özel güvenlik bölgesi uygulaması 15 gün daha uzatıldı.

PYD'nin öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) içerisinde yer alan silahlı gruplardan Devrimciler Ordusu (Ceyşul Suvvar), sosyal medya üzerinden Fırat nehri üzerindeki Tişrin Barajı çevresinden, nehrin batısında bulunan, IŞİD kontrolündeki Mümbiç'e operasyon başlattığını bildirdi.


Ankara'nın 'kırmızı çizgi'si aşıldı mı?


IŞİD'e karşı koalisyonun Doğal Kararlılık adı altında yürüttüğü operasyonun sözcüsü ABD'li Albay Steve Warren dün yaptığı açıklamada PYD öncülüğündeki SDG'nin Tışrin Barajı civarını kontrol ettiğini ve barajın etrafında bir güvenlik kordonu oluşturduğunu açıklamıştı. SDG, 27 Aralık'ta da ABD'nin hava desteğiyle Tışrin Barajı'nı IŞİD'den almıştı.


Davutoğlu'ndan Sırbistan'da önemli açıklamalar


Fırat'ın batısındaki Cerablus'u IŞİD'den almaya çalışan PYD öncülüğündeki bu koalisyon çabalarına son bir haftadır ağırlık vermiş ve dün de Fırat'ın batısında terör örgütüyle çatışmalara girmişti.


Koalisyona öncülük eden PYD, Rojava diye andıkları bölgede Kobani'den IŞİD saldırılarını püskürttükten sonra geçen yıl Mayıs ayında Tel Abyad'ı IŞİD'ten almıştı. Türkiye PYD'nin, Fırat'ın batısına geçerek Cerablus-Azez hattında ilerleyerek Afrin'i de almayı ve kantonlarını birleştirmeyi amaçladığını iddia ediyor. Bu bölgelerde Türkmenlerin ve Arapların da yaşadığını ileri süren Türkiye, terör örgütü olarak nitelediği PYD'yi, Tel Abyad'ı IŞİD'den almasının ardından etnik temizlik yapmakla suçlamıştı. Fırat'ın Batısını "kırmızı çizgi" olarak ilan eden Türkiye, PYD'nin bu sınırı geçmemesi mesajı vermişti.


PYD Fırat'ın batısına geçti hedef Carablus!


Karkamış'ta özel güvenlik bölgesi uygulaması uzatıldı


Öte yandan, PYD ile IŞİD arasındaki savaşa da sınır oluşturan Türkiye'nin "kırmızı çizgisi" Fırat Nehri'nin iki ülke sınırındaki kesiminde özel güvenlik bölgesi uygulaması 15 gün daha uzatıldı. Gaziantep Valiliği'nden yapılan açıklamada, 2 kez alınan karar ile 1 aydır süren özel güvenlik bölgesi uygulamasının 22 Ocak gününe kadar yeniden uzatıldığı duyurularak şöyle denildi:


"Suriye sınırında güvenlik durumunu desteklemek ve ayrıca vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak, olası tehdit ve tehlikeleri bertaraf etmek için 2565 sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu' nun 32/A maddesi gereğince; Köprübatı Hudut Karakolu Fırat Nehri üzerindeki Ada Bölgesinde, 08 Ocak 2016 Cuma günü 13.00'te başlayıp, 22 Ocak 2016 Cuma günü saat 13.00' de bitecek şekilde 15 gün süre ile Valiliğimizce Özel Güvenlik Bölgesi ilan edilmesine karar verilmiştir. Buna göre 08 Ocak 2016 -22 Ocak 2016 tarihinde Özel Güvenlik Bölgesi İlan edilen yerlerde her türlü araç ve insan giriş-çıkışının kontrolü, gerektiğinde yasaklanması ve gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması, İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü'nce yapılacaktır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS