Son Dakika

Fransa Dışişleri Bakanı'ndan önemli açıklamar

A A

27.11.2015 - 13:13 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Arzu Çakır Morin / CNN TÜRK / Fransa

Paris'teki saldırıların ardından Suriye politikası ve Rusya'nın konumuyla ilgili yaklaşımını değiştiren Fransa'nın Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, IŞİD'le karadan mücadeleye Esad rejimine bağlı güçlerin de katılabileceğini söyledi. Rusya'nın IŞİD'in petrollerini Türkiye'ye sattığı iddiası da sorulan Fransız Bakan, "Şüphelerimiz var" dedi.

Fransa Dışişleri Bakanı'ndan önemli açıklamar

Fransız haber ajansı AFP'ye ve RTL Radyosu'na konuşan Fabius, "IŞİD'in Fransa'ya savaş ilanı" olarak kabul ettiği Paris saldırısından iki hafta sonra Suriye'deki askeri planın detaylarını açıkladı. Cumhurbaşkanı François Hollande'ın Moskova'da Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinden bir kaç saat sonra, Fransa olarak Esad ordusunun da içinde olduğu bir kara harekatını desteklemeye hazır olduklarını açıkladı.

Putin'den çok sert açıklamalar!

Putin ile görüşmesinde Hollande her ne kadar "Başar Esad'ın, Suriye'nin geleceğinde yeri yok" dese de, Putin, "Bu konuda kararı Suriye halkkı verir" yanıtını vermişti. Fabius, bu sabah yaptığı açıklamada "Amacımız, bir taraftan IŞİD'i etkisiz hale getirmek, bir taraftan da politik çözümü oluşturmak" dedi. Fabius, bunun için iki aşamalı bir askeri plan uygulayacaklarını dile getirdi:

"Birinci askeri hedefimiz, IŞİD'in Fransa'ya saldırıları da planladığı merkezi Rakka. Bunun için iki aşamalı harekete geçilecek. Bombardıman ve kara harekatı. Kara harekatı bizim askerlerimizle olamaz, kara birliği Özgür Suriye Ordusu, Sünni Arap güçleri, ve neden olmasın, Suriye rejiminin ordusu ve Kürtler'den oluşabilir. Beşar Esad yönetimindeki Suriye ordusu da bu harekat içinde yer alabilir. Ancak bu sadece politik geçiş süreci boyunca gündeme gelebilir."

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande Rusya'ya gitti

Ancak Sabah saatlerinde RTL Radyosu'na da konuk olan Fabius, "Esad Suriye halkının geleceği olamaz" görüşünü yineledi. Bu da Fransa'nın IŞİD ile mücadelede Suriye ordusunun da yer almasına yol açacağı ancak politik geçiş sürecinin ardından yapılacak seçimlerde Esad'ın aday olmasına karşı olduğu anlamına geliyor.

Rus lider Putin: "ABD liderliğindeki koalisyonla işbirliğini sürdüreceğiz"

"Suriye ordusu neden olmasın?"

Fabius, IŞİD'e karşı büyük bir uluslararası koalisyonun oluşturulmasının hala olanaklı olduğunu, Viyana görüşmelerinde çizilen yol haritasının halen gündemde olduğunu, bunun için de, "Muhalefeti bir araya getirmek, birleşik bir hükümet oluşturmak, yeni bir Anayasa ve ardından 18 ay içinde seçime gitmek" gerektiğini söyledi.

Hollande'ın Putin ile görüşmesinde, Rusya'nın Esad karşıtı muhalifleri de vurduğu iddialarının da ele alındığını belirten Fabius, "Putin bizden, IŞİD'le mücadele eden ancak terörist olmayan gruplara ilişkin bir harita oluşturmamızı istedi. Putin, bu listede yer alan gurupları bombalamayacakları konusunda bize taahhüt verdi. Bu çok önmeli" diye konuştu.

Türkiye ve IŞİD petrolleri

Rusya'nın, "Türkiye'nin IŞİD petrollerini satın aldığı" yolundaki iddasını da değerlendiren Fabius, "IŞİD'in kontrol ettiği topraklardan kamyonlar çıkıyor. Bizim belirlemelerimize göre, bu kamyonlar pek çok yöne gidiyor. Bunlardan birisi de Türkiye. Türk hükümeti bize bunlardan haberi olmadığını söylüyor. Üstelik petrolün bir bölümünü de Esad rejiminin aldığını iddia ediyor. Şüphelerimiz var" dedi.