Fransa, IŞİD'in elindeki Musul'u vurdu

Fransa, IŞİD'in elindeki Musul'u vurdu

ABD'nin hafta başında IŞİD'in banka olarak kullandığı bina ile iki komuta merkezini vurduğu Musul'a Fransa da hava saldırısı düzenledi. Fransa Savunma Bakanı Musul'u gece boyunca havadan vurduklarını açıkladı.

Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, savaş uçaklarının pazartesiden beri Musul'daki IŞİD hedeflerine 7 hava saldırısı düzenlediğini açıkladı.


IŞİD'in 2014 Temmuz'un da ele geçirdiği Musul, uzun süredir ABD öncülüğündeki koalisyonun hedefinde. Karadan yapılacak bir harekat ile örgütten geri alınması uzunca süredir tartışılan kente hava saldırıları yoğunlaştı.


IŞİD'in Musul'daki nakit para merkezi vuruldu


Irak ordusunun Ramadi'yi IŞİD'den temizlemesinin ardından Musul'a yönelik operasyonlar da yoğunlaştı. Pazartesi günü ABD'nin hava saldırısı düzenleyerek IŞİD'in nakit paralarını tuttuğu bina ile iki komuta merkezini vurduğu Musul'a bir hava saldırısı da Fransa düzenledi.


IŞİD Başika Türk askeri birliğine saldırdı


Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, Musul'a hava saldırısı düzenlediklerini ve bombardımanın gece boyunca sürdüğünü açıkladı. BFM TV televizyon kanalında canlı yayına katılan Le Drian, dün gece yapılan saldırıda IŞİD'in propaganda amaçlı kullanılan bir iletişim merkezinin vurulduğunu belirtti.


IŞİD'in Irak'ta gerilediğine işaret eden Le Drian, gelecek hafta koalisyon güçlerinin IŞİD'le mücadele çabalarının artırılması için Paris'te bir toplantı yapılacağını kaydetti.


Fransa Savunma Bakanı Le Drian, açıklamasında Suriye'deki duruma da değindi, Suriye'deki geçiş süreci ile ilgili pozisyonlarını koruduklarını ve Beşar Esad'ın gidişiyle sonuçlanacak bir geçiş süreci istediklerini söyledi.  Le Drian, Rusya'nın ılımlı muhalifleri vurmaya devam ettiğini de ifade etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS