Fransa Rakka'yı tekrar vurdu

Fransa Rakka'yı tekrar vurdu

Fransız savaş uçakları, Paris'teki saldırıların ardından, Suriye'nin kuzeyindeki Rakka bölgesindeki IŞİD üssünü ikinci defa ağır bombardımana tuttu.

Fransa Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Suriye'nin kuzeyindeki Rakka bölgesine gerçekleştirilen hava operasyonuna 10 savaş uçağının katıldığı, IŞİD hedeflerine 16 bomba atıldığı bildirildi.


Fransa'nın Rakka bombalarında 'Paris' mesajı


IŞİD: 'Fransız hava saldırıları 'boş yerleri' vurdu'


Birleşik Arap Emirlikleri ve Ürdün'den kalkan Fransa uçaklarınca vurulan hedefler arasında komuta merkezi ve eğitim kampları olduğu kaydedildi.


Paris'te 129 kişinin hayatını kaybettiği saldırıların ardından Fransa uçakları dün de IŞİD'e yönelik operasyonlarda 20 bomba kullanmıştı. Eylül ayından bu yana IŞİD'in Suriye'deki hedeflerini bombalayan Fransa, geçen hafta da terör örgütünün kontrol altında tuttuğu petrol depolarını vurmuştu.


Fransa, daha önce "Esad rejimini güçlendireceği" gerekçesiyle Suriye'deki hava operasyonlarına katılmıyordu.


Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, dün parlamentoda yaptığı konuşmada, IŞİD'e karşı operasyonlarda yer alacak Charles De Gaulle uçak gemisinin de perşembe günü yola çıkacağını bildirmişti.


Basra Körfezi'ne gitmesi beklenen Charles De Gaulle gemisine 24 savaş uçağı konuşlandırılabilirken, Fransa'nın halihazırda bölgede Birleşik Arap Emirlikleri ve Ürdün'de 12 savaş uçağı bulunuyor.


Paris'i 13 Kasım'da kana bulayan saldırılarda en az 129 kişi hayatını kaybetmiş, 352 kişi yaralanmıştı. Altı farklı noktada art arda gerçekleşensaldırılar sonucu 7 terörist ölmüş, saldırıları IŞİD terör örgütü üstlenmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS