Fransa Savcısı Paris saldırısıyla ilgili açıklama yaptı

Fransa Savcısı Paris saldırısıyla ilgili açıklama yaptı

Fransa Terörle Mücadele Savcısı François Molins, Paris saldırısında 129 kişinin öldüğünü, 352 kişinin yaralandığını açıkladı. Molins, saldırıyı üç ayrı ekibin koordineli olarak gerçekleştirdiğini, saldırılarda Seat ve Polo marka araçlar kullanıldığını, Belçika'da 3 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Konser salonundaki saldırganlardan birinin kimliğinin tespit edildiği bilgisini paylaşan Molins, saldırganlardan birinin de Suriye doğumlu olduğunu söyledi.

Fransa Terörle Mücadele Savcısı François Molins, Paris'te dün akşam meydana gelen terör saldırılarında en az 129 kişinin öldüğünü, 99'u ağır, 352 kişinin yaralandığını açıkladı. Molins, Paris'te dün yaşanan eş zamanlı terör saldırılarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Saldırıların altı ayrı noktada gerçekleştirildiğini bildiren Fransız savcı, "Paris'te dün akşam meydana gelen terör saldırılarında 7 terörist öldü, teröristler üç ekip halinde koordineli hareket etti" dedi.


Fransa Terörle Mücadele Savcısı François Molins, Paris saldırısıyla ilgili basın toplantısı düzenledi ve soruşturmada hangi aşamada olduklarını açıkladı. Molins, saldırılarda en az 129 kişinin öldüğünü, 352 kişinin yaralandığını söyledi.


Paris kana bulandı


Dakika dakika açıkladı


Molins öncelikle saldırın nasıl bir zaman akışıyla gerçekleştiğini dakika dakika anlattı. Yargı makamlarının bütün istihbarat birimleriyle ve adli polisle birlikte çalışma yürüttüğünü ifade eden Savcı Molins, istihbarat birimlerinin aylardır yoğun bir çalışma içinde olduğunu söyledi.


"Hepimizin korktuğu, riski altında bulunduğunu söylediğimiz terör saldırıları dün akşam şehrimizi vurdu" diyen Savcı François Molins, bir kriz merkezi oluşturulduğunu, bütün birimlerin seferber edildiğini anlattı. Bu doğrultuda savcıların farklı olay mahallerine giderek, soruşturmaya başladığını açıkladı ve soruşturma ekibinde yer alanlara ilişkin bilgiler verdi.


Bombaları kemerlerine yerleştirmişler


Saldırganların hangi örgüt veya örgütlerle bağlantılı olduğuna ilişkin araştırmalarının sürdüğünü belirten Molins, soruşturma sürdüğü için sınırlı bilgi paylaşabileceğini belirtti. Olay mahallerindeki tanıkları dinlediklerini ve delillerin toplandığını ifade ederek, "Fransa ve Almanya arasında oynanan maç sırasında Stade de France'da şiddetli patlamalar gerçekleşti" diyen Molins, intihar saldırganlarının kemerlerine yerleştirilmiş düğmeli tetik mekanizmasıyla çalışan bombalarla bu saldırıyı gerçekleştirdiklerini açıkladı.


 Paris saldırıları dünya basınının manşetlerine böyle yansıdı


İkinci saldırı


İkinci saldırının saat 21.25'te Saint Michel'de Le Carillon adlı barda ve Le Petit Camboge adlı restoranda olduğunu anlatan Savcı Molins, burada saldırganların Kaleşnikof ve farklı kalibrede başka silahlarla insanların üzerine rastgele ateş ettiklerini ve iki mekanda 15 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Savcı, Le Carillon ve Le Petit Camboge'da yaralananlardan 10 kişinin ise durumunun ağır olduğunu belirtti. Molins, saldırganların olay yerine siyah renkte sedan tipli bir araçla geldiklerini ifade etti.


Saldırıdan sonra ilk görüntüler


21.30'da Stade de France'ın H kapısının hemen çıkışında ikinci bir patlamanın gerçekleştiği bilgisini veren Molins, burada da bir intihar saldırganının öncekiyle bire bir aynı olan bir mekanizmaya sahip bombayı patlattığını açıkladı.


21.32'de 11. bölgedeki Fontaine Roi ve Faubourg du Temple caddelerinin kesiştiği noktada yine bir silahlı saldırı yapıldığını belirten Molins, burada da 5 kişinin hayatını kaybettiğini, 8 kişinin de yaralandığını ve durumlarının ağır olduğunu ifade etti. Molins, buradaki saldırganların da siyah renkte seat bir otomobille olay yerine geldiklerinin tespit edildiğini belirtti.


21.36'da Charonne Caddesi yakınlarında bulunan "La Belle Equipe" adlı restoranın yakınında yine silahlı saldırı gerçeleşti. Buradaki saldırganların da olay mahalline siyah sedan bir araçla geldiklerini belirten savcı, olay yerinde farklı kalibrede mermi kovanları bulunduğunu açıkladı.


21.40'ta 11. bölge içerisindeki Voltaire Bulvarı'nda yer alan "Le Comptoir Voltaire" adlı restoranda üçüncü bir intihar bombacısının kendisini havaya uçurduğunu ve burada çok sayıda kişinin yaralandığını açıkladı. Savcı Molins, burada yaralananların durumunun nispeten daha iyi durumda olduğunu anlattı.


Katliamın olduğu konseri veren metal grubuna ne oldu?


Saat 21.40'ta Bataclan Konser salonuna bir araçla gelen 3 kişinin, (Eagles of Death Metal adlı rock grubunun) konser devam ederken, içeride bulunanların üzerine ateş ettiklerini ifade eden Molins, "Özellikle orkestranın hemen önünde yer alan gruba ateş ettiklerini tespit ettik. En çok kurban da buradan çıktı. Buradaki saldırıda 89 kişi öldü ve çok sayıda yaralı var" dedi. Savcı saldırganların Suriye ve Irak'la ilgili bir şeyler söylediklerinin tanıklarca aktarıldığını anlattı.


Gezi'de çalan piyanist Davide Martello Paris'te


Savcı Molins, 21.53'te Stade de France'ta üçüncü bir patlama gerçekleştiğini ve bir intihar saldırganının daha kendisini havaya uçurduğu bilgisini verdi.


7 terörist öldürüldü


Biri polis tarafından, diğerleri ise üzerlerindeki bombaları patlatarak 7 teröristin öldüğünü ifade eden Savcı Molins, saldırının çok sayıda insanın ölümüne ve çok sayıda insanın ise yaralanmasına neden olduğunu söyledi. Savcı Molins, önümüzdeki günlerde teknik ve adli tıp incelemelerinin de son bulacağını ve daha ayrıntılı bilgiler paylaşabileceğini belirtti.


Hollande açıkladı: ''Saldırıları IŞİD düzenlendi''


Konser salonu saldırganlarından birinin kimliği tespit edildi


Barbarca saldırıyı gerçekleştiren ve cinayetleri işleyen 3 farklı ekip olduğunu tespit ettiklerini açıklayan Molins, şunları söyledi:


"Bu kişilere yardımcı olanlar, saldırılara finansman sağlayanları ve her türlü işbirlikçilerini tespit etmek için soruşturmaları derinleştireceğiz. Polisin şu ana kadar yaptığı bütün soruşturma belgeleri elimde. Soruşturma kapsamında uluslararası alanda müttefiklerimizle işbirliğini de sürdüreceğiz. Bataclan'daki rehin alma işlemine katılan saldırganlardan birinin kimliği, parmak izlerinden yola çıkarak tespit edildi. 21 Kasım 1985 tarihinde doğduğunu tespit ettik. 2004-2010 tarihleri arasında bir suç işlemiş ancak hapse girmemiş. Radikallikle suçlanmış ancak hakkında her hangi bir dava açılmamış.


IŞİD Arnavutluk'u tehdit etti


Stadyumdaki intihar saldırganlarından biri Suriye doğumlu


Ayrıca 21.20'de Stade de France'ın önünde kendini patlatan saldırgan intihar saldırganının yanında 1990 doğumlu bir kişiye ait Suriye pasaportu bulundu. Suriye doğumlu bir kişi olduğunu tespit edebildik. Bir kez daha ifade etmek istiyorum, bu kişi Fransız istihbaratı tarafından bilinen bir kişi değildi. Bundan sonra yapılacak tamamlayıcı çalışmalar, bu kişilerin nereden geldiklerine ve kimlik bilgilerine ışık tutacaktır. Kalaşnikof silahlar kullandıklarını tespit ettik. Kullanılan bombaların da bire bir aynı mekanizmaya sahip olduğunu tespit ettik. TATP tipi son derece dengesiz, nitrojen içeren bir patlayıcı kullanılmış ve hepsi aynı tetik mekanizmasıyla patlatılmış."


Paris'teki saldırıda Türk asıllı Elif Doğan da hayatını kaybetti


Volkswagen Polo araçla


Savcı, saldırılarda Seat ve Volkswagen Polo tipi siyah iki otomobilin kullanıldığının ve bu araçların Belçika'da ikamet eden bir Fransız vatandaşına ait olduğunun tespit edildiğini de açıkladı. Savcı Molins, şunları anlattı:


Belçika'da 3 kişi gözaltında


"Paris'te çekilen videolar ve görgü tanıklarının ifadesi sayesinde siyah renkli bir Polo kullanıldığını tespit ettik. Belçika plakalı bir araçtı. Aracın sahibinin Belçika'da yaşayan Fransa doğumlu bir kişi olduğunu tespit ettik. Seat ve Polo'nun dışında üçüncü bir araç daha bulduk. Bu aracın da iki kişi üzerine kayıtlı olduğunu gördük. Fransa ile Belçika arasında dün akşamdan beri çok etkili bir işbirliği yapıldı. Araçlar sınırın çok yakınında bulundu. Belçika bu noktada her türlü yardımı önerdi ve orada da özel bir soruşturma başlatıldı. Belçika'daki soruşturmada da terörle mücadele ekipleri çalışıyor. Belçika Federal Başsavcısının yaptığı açıklamada da ifade ettiği gibi bu sabah 3 kişi gözaltına alındı. Bu 3 kişi Belçika'da gözaltında. Bu saldırganlar Fransa istihbarat birimleri tarafından bilinen kişiler değil."


Saldırıyı Twitter üzerinden yayımlanan bir video ile IŞİD tarafından üstlenildiğini de belirten François Molins, bu konuyla ilgili de uzmanlarının incelemelerini sürdürdüğünü ifade etti.


Kurbanlara başsağlığı dileyen Molins, saldırı kurbanlarının yakınları ve yaralananlar için sağladıkları yardımları hatırlattı ve başvurmaları için gereken bağlantıları paylaştı.


Öte yandan Belçika'daki savcılık ofisi de Fransa'daki saldırıyla ilgili soruşturma başlattıklarını ve Brüksel'de 3 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS