Son Dakika

Fransa'da terör operasyonu: "Beyaz Emir"e baskın

A A

24.11.2015 - 16:25 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Arzu Çakır Morin / CNN TÜRK / Fransa

Paris saldırısının ardından cihatçı örgütlere yönelik operasyonlarını sürdüren Fransız polisi, bu sabah Fransa'daki cihatçıların lideri ve fikir babası olarak bilinen "Beyaz Emir" lakaplı 69 yaşındaki Selefi İmam Olivier Corel'in evine baskın düzenledi.

Fransa'da terör operasyonu: "Beyaz Emir"e baskın

Fransız polisi, Corel'in Ariege bölgesinde bulunan Artigat kentindeki evine, 2 helikopter ve çok sayıda özel timin yanı sıra bilgisayar alanında uzman istihbarat ekiplerinden oluşan geniş bir ekiple baskın yaptı. Olivier Corel'in dışında, Corel ile iletişimde olan isimlerin evlerine de düzenlenen baskında gözaltı olup olmadığı henüz açıklanmadı.

IŞİD dünya liderlerini harekete geçirdi

"Artigat Çetesi" olarak bilinen Selefi gurubun lideri olan "Beyaz Emir", Fransa'da ilk cihatçı eylemleri gerçekleştiren Muhammed Merah ve Fransa'daki cihatçılar üzerinde önemli etkisi olduğu kaydedilen Fabien Clain'ın da lideri olarak anılıyor.

Paris ağlıyor

Paris saldırılarının ardından Fabien Clain saldırıları kendisinin gerçekleştirdiğini belirten bir ses kaydı yayınlanmıştı. Suriye asıllı Fransız Olivier Corel, Toulouse'da 7 kişiyi öldüren Muhammed Merah operasyonu çerçevesinde göz altına alınmış, ardından dosya kapsamı dışına alınarak serbest bırakılmıştı. Cihatçı söylemleri ve "Toulouse kentindeki Selefiler'in babası" bilinen Olivier Corel, bu güne kadar tutuklanmadı.

Belçika Abdeslam'ı arıyor: 19 adrese baskın, 16 gözaltı

Soruşturmayı yürüten Paris Savcısı François Molins, akşam soruşturmanın detaylarıyla ilgili basın toplantısı düzenleyecek.