Fransa'da terör tehdidi

Fransa'da terör tehdidi

Fransız gizli servisine göre, terör örgütü IŞİD'in eğittiği yabancı savaşçılar ülkeye saldırı hazırlığı içinde.

Bilim insanları 'Hunza Türkleri''nin sırrını araştırıyor


Fransız istihbarat servisi tarafından hazırlanan ve France info radyo kanalının yayımladığı rapora göre IŞİD, kendi kamplarında eğittiği farklı ülkelerden militanlarına Fransa'da eylem düzenlemeleri talimatı verdi. Raporda, güvenlik birimlerinin, Fransa'dan yurt dışına savaşmaya giden militanların ülkeye giriş ve çıkışlarını yakından izlemeleri nedeniyle, IŞİD'in Fransız militanlara değil de yabancı militanlara bu talimatı vermiş olabileceğine dikkat çekildi. Raporda, IŞİD'in diğer ülkelerde de aynı taktiği izleyeceği öne sürüldü.


Ağustos ayında Amsterdam-Paris seferini yapan Fransız Thalys firmasına ait trendeki saldırıyı gerçekleştiren Fas kökenli teröristin profiline dikkat çekilen raporda, AB içinde kara yolu ve trenle yolculuk yapabilecek yabancı teröristlerin önemli bir potansiyel tehdit oluşturduğuna işaret edildi.
Raporda IŞİD'in, AB ülkelerinin terörle mücadeledeki istihbarat paylaşımı ve işbirliği konusunda yeteri kadar hızlı davranamamasından faydalanmak isteyebileceği de ifade edildi.


İstihbarat servisine göre, Irak ve Suriye'de savaşan Fransızların sayısı 500, ülke içinde IŞİD sempatizanlarının sayısı ise bin 700 civarında tahmin ediliyor. 


İçişleri Bakanlığı, ağustos ayında Amsterdam-Paris treninde gerçekleşen saldırı nedeniyle trenlerde güvenlik tedbirlerini arttırma kararı almıştı. Şehirler arası ve banliyö tren hatlarında yolcuların daha iyi korunması için bagaj kontrolleri yoğunlaştırılırken, güvenlik tedbirleri kapsamında tren görevlilerine mahkeme kararı olmaksızın üst araması ve kimlik kontrolü yapma imkanı tanınmıştı.


21 Ağustos'ta silahlı saldırı olmuştu


Fas asıllı Eyüp El Khazzani, Amsterdam'dan Paris'e giden hızlı trende 21 Ağustos'ta silahlı saldırı düzenlemiş, olayda 3 kişi yaralanmıştı. Olayla ilgili terör soruşturması başlatılmış, Khazzani'nin avukatı ise müvekkilinin trene silahlı soygun yapmak amacıyla bindiğini iddia etmişti.


Fransa'nın başkenti Paris ve çevresinde her gün 3 milyon kişi tren hatlarını kullanırken ülke genelinde günlük ortalama 14 milyon yolcu trenlerde seyahat ediyor.


Paris'te, 7 Ocak'ta Charlie Hebdo dergisine saldırıyla başlayan ve 3 gün devam eden 3 terör eyleminde 17 kişi hayatını kaybetmiş, 3 saldırgan ölü ele geçirilmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS