Fransa'da yargı, bakanlığın "terör şüphesi" için, "böyle gerekçe olamaz" dedi

Fransa'da yargı, bakanlığın "terör şüphesi" için, "böyle gerekçe olamaz" dedi

Fransa'da yargı, İçişleri Bakanlığı'nın "İŞİD'e katılır" gerekçesiyle bir kadına koyduğu yurt dışına çıkış yasağını kaldırdı ve gerekçeli kararında da inanç hürriyeti, bireysel hak ve özgürlükler ile hukukun ilkelerine işaret eden, "kadının ibadet ve dini inanışları ile radikal dinci gruplar arasında ilişki kurulmasının çıkış yasağı için gerekçe olamayacağına" ifadelerine yer verdi.

Paris İdare Mahkemesi kararında, İçişleri Bakanlığı'nın "değerlendirme hatası yaptığı" belirtilerek, 16 yaşından sonra Müslümanlığı seçen genç kadının pasaportunun yenilenmesini kararlaştırdı. Moulhouse kentinde yaşayan genç kadın, Suudi Arabistan'daki bir üniversitede ilahiyat eğitimi almak için pasaport alma girişiminin reddedilmesinin ardından mahkemeye başvurmuştu.


Fransa'yı şoke eden hırsızlık! Patlayıcılar çalındı...


Yasaya karşı ilk başvuruydu


Fransa'da 2014 yılında çıkan yasa, İçişleri Bakanlığı'nın yurt dışına savaşmaya gittiğinden şüphe ettiği kişilere ülkeden altı ay ile 2 yıl arasında çıkış yasağı koymasına imkan tanıyor. Bu yasanın çıkmasının ardından ilk kez yapılan bir başvuruda mahkemenin, bakanlık yasağını bozması ve içtihat oluşturacak olması açısından hüküm önem taşıyor.


Fransa'da doğalgaz fabrikasına saldırı


Fransa'da yine geçen yıl kabul edilen bir yasa, yurt dışına savaşmaya veya silahlı eğitim kamplarına gidenlere mahkumiyet cezası verilmesini öngörüyor.


İçişleri Bakanlığı'na göre, Irak ve Suriye'deki savaşlara giden, gitmek isteyen veya buralardan dönen kişi sayısının yaklaşık bin kişi olduğu tahmin ediliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS