Son Dakika

Fransa'dan BM Güvenlik Konseyi'ne IŞİD tasarısı

A A

20.11.2015 - 14:57 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

Fransa, BM Güvenlik Konseyi'ne IŞİD'le mücadelenin artırılması ve koordineli hareket edilmesini isteyen karar tasarısı sundu. Önceki gün de Rusya, IŞİD'le mücadelede koordineli çalışılmasına ilişkin Batılı ülkelerin karşı çıktığı bir tasarı sunmuştu.

Fransa'dan BM Güvenlik Konseyi'ne IŞİD tasarısı

Paris'teki terör saldırılarının ardından Suriye'de IŞİD hedeflerine düzenlediği operasyonları artıran Fransa, BM Güvenlik Konseyi'nden de diplomatik destek sağlamak için karar tasarısı hazırladı. Son hali verilerek Konsey'e sunulan tasarıda, IŞİD'in Tunus, Ankara, Beyrut ve Paris'teki terör saldırıları ile Rus uçağının düşürülmesi eylemlerinin net bir dille kınandığı belirtiliyor.

Schengen anlaşması riskte mi?

Tunus, Türkiye, Rusya, Lübnan, Fransa başta olmak üzere IŞİD teröründen zarar gören tüm hükümetlere ve halklara taziye sunulan tasarıda, imkan ve kapasitesi olan üye ülkelerden Suriye ve Irak'ta IŞİD'le mücadeledeki eforlarını ikiye katlamaları ve koordineli hareket etmeleri isteniyor.

Obama ile Hollande IŞİD'i konuştu

Tasarıda mücadeleye katılan üyelerden Irak ve Suriye'de IŞİD'in sığınaklarını yok etmeleri, tüm BM üyelerinden de yabancı terörist savaşçıların bölgeye seyahatleri ve terör örgütüne finansman sağlanmasının engellenmesi talep edildi.

Ebayoud, Avrupa istihbaratıyla adeta dalga geçmiş

Fransa tasarının ne zaman oylanacağına ilişkin ise açıklama yapmadı. BMGK karar tasarıları Konsey'e sunulmasının ardından 24 saat geçtikten sonra oylanabiliyor.

Suriye'de operasyon düzenleyen ülkelerden Rusya da önceki gün BMGK üyelerine karar tasarısı dağıtmış ve bu tasarıda Suriye rejimi de dahil olmak üzere IŞİD'le mücadele eden ülkelerin koordineli hareket etmelerini istemişti. Bazı Batılı ülkeler, Esad rejimi ile işbirliği anlamına gelecek tasarıya soğuk bakıyor. Rusya'nın tasarının son halini verip ne zaman Konsey'e sunacağı ise henüz bilinmiyor.