FT: ''Meclis Başkanlığı seçimi koalisyonda ilerlemeye işaret etti''

FT: ''Meclis Başkanlığı seçimi koalisyonda ilerlemeye işaret etti''

Financial Times gazetesi bugün sayfalarında, "Türkiye'de Meclis Başkanlığı seçimleri koalisyonda ilerlemeye işaret etti" başlıklı bir yazıya yer verdi.

Gazete, yeni meclisin AKP milletvekili İsmet Yılmaz'ı başkan olarak seçmesinin "iktidardaki parti ile milliyetçiler arasında ittifak" olasılığını arttırdığını yazdı.


Haber şöyle devam ediyor: "Bahçeli'nin daha önce Suriye ile ilgili söyledikleri ile partisinin başkanlık seçiminde kullandığı oylar, AKP ile milliyetçiler arasında bir koalisyon anlaşması olduğunun şimdiye dek görülen en güçlü işareti oldu. Bahçeli, seçimden birkaç saat önce parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin Suriye'de bir güvenli bölge oluşturarak YPG'nin Türkiye sınırında daha da genişlemesini önlemeyi amaçlayan planlarıyla aynı görüşte olduğunu dile getirdi."


Financial Times, Bahçeli'nin, "Türkiye tüm milli güç unsurlarıyla harekete geçmeli, hiçbir devletten izin beklememeli, uluslararası hukuktan doğan meşru haklarıyla vatanını ve milletini savunmalıdır. Güney hudutlarımızın öbür yakasında sınırı ve derinliği net olarak belirlenecek bir alan üzerinde güvenlik kuşağı gecikmeksizin tesis edilmelidir" şeklindeki sözlerine yer verdi.


Gazete, ABD'li bir yetkilinin hafta sonunda da Ankara'da hükümet yetkilileri tarafından dile getirilen güvenli bölge planlarını reddettiğini yazdı.


Gazete, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby'nin basın toplantısında, "ABD askeri veya koalisyonu açısından buna ihtiyaç yok. Böyle birşeyi uygulamaya sokmanın zorlukları var" dediğini hatırlatıyor.


Haber şöyle devam ediyor: "MHP ve AKP, Suriye'deki durum konusunda aynı noktada buluşmuş görünürken, uzmanlar bir koalisyon hükümetinin önünde başka engeller bulunduğunu söylüyorlar.


Bunlardan en büyüğü de Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. MHP, AKP ile yapacağı koalisyonun sadece Erdoğan'ın kendisini siyasi tartışmaların dışında tutması ile uygulanabilir olabileceğinde ısrar ediyor."


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS