FT'den şok iddia: '' AB-Türkiye mülteci anlaşması görüşmeleri kesildi''

 FT'den şok iddia: '' AB-Türkiye mülteci anlaşması görüşmeleri kesildi''

Financial Times gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mültecilerle ilgili görüşmeler sırasında Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker'i küçümsediğini ve görüşmelerin bu yüzden kesildiğini ileri sürdü.

Financal Times, Erdoğan'ın Juncker'e Lüksemburg eski Başbakanı diye hitap edip, Lüksemburg'u "Türkiye'nin bir şehri büyüklüğünde bir ülke" diyerek küçümsediğini yazdı. Brüksel, Türkiye'den daha sıkı sınır kontrolü ve 2 milyon Suriyeli mülteciye Türkiye'de çalışma hakkı verilmesini istiyor.


Financial Times gazetesi, Avrupa'ya göçmen akınının durdurulması amacıyla AB ve Türkiye arasındaki yapılması planlanan anlaşmayla ilgili görüşmelerin yolunda gitmediğini belirtti.


Haberde, Ankara'nın pazarlıklarda masaya konulan mali yardım paketi ve diğer şartların uygulamaya sokulmasını için Brüksel'e bastırdığı belirtiliyor.


Ancak bir ay süren müzakereler sonucunda şekillendirilen anlaşmanın tamamlanmasının Pazartesi günü AB yetkilileri ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında yapılan ve zor geçtiği belirtilen bir görüşmeden sonra tehlikeye girdiği ileri sürülüyor.


Brüksel'den Alex Barker ve İstanbul'dan Mehul Srivastava imzalı haberde şuı sözlere yer veriliyor:


"Görüşmelere yakın kişilere göre Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ve Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Türkiye'deki göçmenlerin yolculuklarına devam ederek Avrupa'ya gitmemeleri için alınacak önlemlerle ilgili bir takvim konusunda sıkıştırınca Erdoğan ayak diredi. Bu önlemler arasında daha sıkı sınır kontrolleri ve 2 milyon mülteciye çalışma izni verilmesi de bulunuyor."


Toplantıyı izleyen bir yetkili, gazeteye Erdoğan'ın önce Avrupa'nın harekete geçmesini istemesi üzerine toplantıda ortamın buz kestiğini söyledi.


Ankara, 3 milyar Euro mali destek, Türkiye ile AB arasında düzenli zirveler yapılmasını ve AB ile kesintiye uğrayan üyelik müzakerelerininde yeni bölümlerin açılmasını istiyor.


Bir başka Avrupalı yetkili ise gazeteye, Erdoğan'ın bir ara Juncker'e Lüksemburg eski Başbakanı diye hitap ettiğini ve Lüksemburg için "Türkiye'nin bir şehrinin büyüklüğüne bir ülke" dediğini söyledi.


Juncker'in görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada ise toplantıyı "yorucu" olarak tarif ettiği belirtiliyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS