G20 Liderler Zirvesi, Arjantin’de başladı

G20 Liderler Zirvesi, Arjantin’de başladı

G20 Liderler Zirvesi, dünya liderlerinin katılımıyla Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te başladı.

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te düzenlenen G20 Liderler Zirvesi görüşmeleri dünya liderlerinin katılımıyla başladı.

Zirvenin Dönem Başkanı ve Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri, Costa Salguero fuar alanında zirveye katılmak üzere gelen liderleri karşıladı. Liderler daha sonra G20 aile fotoğrafı çekimini gerçekleştirerek kendileri için hazırlanan yerlere geçti.

Liderler yerlerini alırken yan yana oturan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in samimi selamlaşması ise dikkat çekti.

Liderler yapılacak ilk oturumda 'insanları ilk sıraya koymak, küresel ekonomi, çalışma hayatının geleceği ve kadının güçlendirilmesi’ teması üzerine yoğunlaşacak.

Açılış konuşması

Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri, başkent Buenos Aires'te 19 ülke liderinin katıldığı, iki gün sürecek G-20 Liderler Zirvesi açılış konuşmasını yaptı.

G-20'nin ilk defa ülkesinde düzenlendiğini hatırlatan Macri, uzun süre "yalnızlaştırılan" Arjantin'in, bugün böyle bir zirveye ev sahipliği yapmasının uluslararası arenada ülkesine verilen desteğin göstergesi olduğunu söyledi.

Macri, uluslararası meselelerde birlik temasına vurgu yaparak, "Ülkelerimiz arasında küresel zorluklarla başa çıkma konusunda bazı gergin dönemler oldu. Sizden, 2008'de olduğu gibi aynı aciliyet duygusuyla hareket etmenizi rica ediyorum." diye konuştu.

Dünyanın kısa zamanda ciddi gelişim ve değişim gösterdiğine de vurgu yapan Macri, "Günümüzde bir kişi, 30 gün içerisinde, hayatının önceki 30 yılında hiç duymadığı bilgileri öğrenebiliyor. Bu da halkın bilgilenme açısından zenginleştiğini ve beklentilerinin arttığını gösterir." ifadesini kullandı. 

Küresel sorunların çözümünde diyaloğun önemine işaret eden Macri, şunları kaydetti:

"Dünyaya, küresel sorunların küresel çözümler gerektirdiğini göstermemiz gerekiyor. Elimizdeki imkanlardan faydalanmamız lazım. Problemleri ancak diyalog yoluyla çözebiliriz. Hepimiz sürdürülebilir kalkınmayı destekleme konusunda hemfikiriz. Uluslararası iş birliği ve çok taraflılığa katkı sağlayabileceğimiz inancıyla G-20'yi yönetme sorumluluğunu üstleniyoruz. Çeşitliliğin olduğu bir dünyada, G-20'nin varlığı, farklılıklara saygı duyan diyaloğu geliştirmek ve farklı ilgi alanlarına dayalı eylemler ortaya koymaktır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS