Gerilim sonrası Trump'tan İran'a tehdit dolu yanıt

ABD'nin İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'yi öldürmesinin ardından ipler kopma noktasına geldi. İran'da intikam yeminleri edilirken, Irak'ta ABD Büyükelçilik binasının bulunduğu Yeşil Bölge'ye, Salahaddin vilayetindeki Balad askeri üssüne, Bağdat'taki eski Cumhurbaşkanlığı binasına ve Cediriye mahallesine saldırı düzenlenmişti.ABD üslerinin hedef alınmasının ardından Trump'tan ardı ardında açıklamalar geldi.
ABD Başkanı Trump son açıklamasında 'yeni güzel ekipmanlarını İran üzerinde kullanmakla' tehdit etti.
Trump açıklamasında "ABD askeri ekipmanlarına 2 trilyon dolar harcadı. Biz dünyanın en büyüğü ve en iyisiyiz. Eğer İran, Amerikan üslerine veya vatandaşlarına saldırırsa, bu güzel ekipmanlarımızı bir an bile şüphe etmeden kendi üzerlerine göndeririz" dedi.
ABD'nin operasyonu sonrası İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutan Kasım Süleymani öldürülmüştü.

Süleymani için törenler düzenlenmiş, uğurlamak için katılan binlerce kişi, İran bayrakları taşıyarak ‘Ben Süleymani’yim’ sloganları atmıştı.

Tören sırasında İran tarihinde ilk kez, Cemkeran Camii’nin kubbesine ‘alınacak intikamı’ temsil eden kırmızı bayrak çekilmişti.

Olayların ardından Irak'ta ABD Büyükelçilik binasının bulunduğu Yeşil Bölge'ye, Salahaddin vilayetindeki Balad askeri üssüne, Bağdat'taki eski Cumhurbaşkanlığı binasına ve Cediriye mahallesine saldırı düzenlenmişti.

İran ayrıca ABD'nin 35 hayati noktasının menzillerinde olduğu uyarısında bulunmuştu.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS