Göçmenlerin canı kış tehdidi altında, AB ise sarsıntıda

Göçmenlerin canı kış tehdidi altında, AB ise sarsıntıda

Avrupa'ya yönelik göç akını zorlu kış şartlarına rağmen sürüyor. Birleşmiş Milletler ve hak kuruluşları sığınmacıların yüzyüze kaldığı ölüm riski nedeniyle önlem alınmasını istedi. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ise, Schengen sisteminin ve onunla birlikte Avrupa'nın siyasi birliğinin çökeceği riskine işaret etti.

Göçmenlerin ülkelerindeki iç savaş ve terörden kaçışı, kara kışa rağmen devam ediyor. Avrupa Birliği'nden ve sivil toplum örgütlerinden ise önemli uyarılar var.


'3 milyar euro Türkiye'ye hediye değildir'


Birleşmiş Milletler'den sıfırın altına düşen sıcaklıklar nedeniyle uyarı geldi. UNİCEF Sözcüsü, Türkiye'den deniz yoluyla Avrupa'ya gelmeye çalışan çocukların yeterli kıyafetleri olmadığına dikkat çekti.


Avusturya Schengen'i askıya aldı


Bir diğer yardım kuruluşu Save The Children ise, sadece tshirtle denizde uzun yolculuk yapmak zorunda kalan ve ıslanan çocukların donarak ölme risklerinin çok yüksek olduğunu açıkladı. Gerekli önlemlerin alınmasını istedi.


Çek Cumhurbaşkanı mülteci akınını 'organize istila' olarak niteledi


Avrupa kanadından ise, sert çıkış Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk'tan geldi. Avrupa Parlamentosu'nda konuşan Tusk, Avrupa'nın yaşanan mülteci krizini çözmesi için en fazla 2 ayının olduğunu söyledi. Aksi takdirde, pasaportsuz seyahat etmeye yarayan Schengen sisteminin çökeceği uyarısında bulundu. Tusk, "Bu siyasi bir proje olarak Avrupa Birliği'nin de çöküşü anlamına gelir" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS