Görevden alınan Kerkük Valisi Kerim: Görevimi bırakmayacağım!

  1. Dünya
Görevden alınan Kerkük Valisi Kerim: Görevimi bırakmayacağım!
Görevden alınan Kerkük Valisi Kerim: Görevimi bırakmayacağım!

Irak Parlamentosu tarafından görevden alınan Kerkük Valisi Necmeddin Kerim Reuters'a açıklamalarda bulundu. Parlamentonun aldığı kararın yasalara aykırı olduğunu söyleyen Kerim, "Görevime devam edeceğim" diye konuştu.

25 Eylül'de bağımsızlık referandumunun yapılması beklenen Kerkük'te, Vali Necmeddin Kerim Irak parlamentosundaki oylamanın ardından görevden alındı. Kerim, Irak parlamentosunun kendisini görevden alma kararını "yasalara aykırı" olarak nitelendirerek kararı kınadı ve görevine devam edeceğini söyledi.

Kerim, Reuters'e yaptığı açıklamada referandum sürecinin de planlandığı şekilde devam edeceğini belirtti.

Ağustos ayında BBC Türkçe'ye Kerkük Valisi Necmeddin Kerim, kentin geleceğinin iki referanduma belirleneceğini söylemişti.

Reuters haber ajansının yerel basına dayandırdığı haberine göre Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, parlamentonun aldığı kararı kınarken referandumun belirlenen günde yapılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Konuya sessiz kalmayacağız

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise Kerkük'ün Kürt bağımsızlık referandumunun bir parçası olması durumunda Türkiye'nin konuya sessiz kalmayacağını açıkladı.

Kalın "Kuzey Irak'la kurduğumuz iyi ilişkileri devam ettirmek istiyoruz. Bizi rahatsız eden durumu Kerkük'ün bu referanduma dahil edilmesi. Kerkük, Kürt bölgesinin bir parçası değildir. Kürt makamları referandum yapma kararından vazgeçmelidir" diye konuştu.

Kalın ayrıca Erbil, Süleymaniye ve Duhok'u içeren Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin Kerkük'ün yanı sıra Ninova ve Diyala'daki bölgelerde de bağımsızlık referandumu yapmayı planladığını ifade etti.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS